Zarządzanie majątkiem dziecka niepełnoletniego
Pytanie:
"Mój mąż zmarł 4 lata temu, wg postanowienia sadu - podział majątku jest w 1/2 dla mojego syna (13 lat) i dla mnie. Mamy pewne aktywa na funduszach inwestycyjnych oraz jakąś kwotę na koncie służbowym męża - nie mogę ruszyć połowy syna, aby móc tym lepiej zarządzać (straciliśmy właśnie na funduszach akcji, z tego względu, że nie mogłam ruszyć konta syna, aby ulokować to bardziej korzystnie). Nie chcę dopuścić do tego, aby w dniu jego 18 urodzin - stan aktywów był np. o połowę mniejszy. Czytałam gdzieś o postanowieniu sądu rodzinnego w sprawie wydania zezwolenia na zarządzanie majątkiem dziecka - czy to pomoże w mojej sprawie i jak to mogę załatwić? "
Odpowiedź prawnika: Zarządzanie majątkiem dziecka niepełnoletniego
Na dokonanie takiej czynności potrzebne jest zezwolenie sądu. W tym celu składa się do sądu rejonowego, w którego okręgu mieszka dziecko, wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka.
„Sąd rozstrzygając w sprawie zezwolenie ocenia, miedzy innymi celowość dokonania czynności z gospodarczego punktu widzenia dla dziecka. Oceny ta dokonywana jest na dzień z daty orzekania” (por: H. Ciepła w: Najnowsze wydanie: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.), Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie III) Wniosek o zezwolenie sądu powinien dotyczyć konkretnej czynności, jednakże w literaturze przedmiotu dopuszcza się złożenie wniosku mającego charakter bardziej ogólny. „Zezwolenie przewidziane w art. 101 § 3 może mieć w zasadzie charakter ogólny, jeżeli jest to potrzebne do prawidłowego prowadzenia gospodarstwa czy przedsiębiorstwa. Jednakże, jak słusznie przyjmuje J. Ignatowicz, to ogólne zezwolenie nie może obejmować generalnie wszystkich bliżej nieokreślonych czynności. Powinno przynajmniej określać ich kategorię, warunki dokonywania (przedmiot i cenę) oraz zakreślać termin do złożenia sądowi rozliczenia z zawartej transakcji. W ramach składanego sprawozdania rodzice powinni odpowiednio udokumentować przeznaczenie sum uzyskanych z tej transakcji” (tak: H. Ciepła w: Najnowsze wydanie: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.), Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis wydanie III). Tak więc we wniosku powinna Pani wskazać o jakiej konkretnie czynność bądź kategorii czynności zezwolenie powinno dotyczyć. Wniosek powinien również zawierać powody uzasadniające udzielenie zezwolenia. We wniosku powinna Pani wskazać, że majątek dziecka powstał w wyniku spadkobrania po ojcu i powinna Pani załączyć postanowienie dotyczące stwierdzenia nabycia spadku. O tym, czy wniosek będzie uwzględniony zadecyduje sąd, po rozważeniu argumentów wskazanych w uzasadnieniu. Wniosek podlega opłacie stałej w wysokości 40 zł.
Przykładowy wzór wniosku znajduje się na naszych stronach: Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?