Zarzut przedawnienia po wdaniu się w spór

Pytanie:

"Czy jeżeli pozwany wniósł zarzut przedawnienia już po wdaniu się w spór w postępowaniu nakazowym, tj. nie zawarł go w pierwszym piśmie zawierającym zarzuty, to czy zasada prekluzji dowodowej wyklucza skuteczność tego zarzutu? "

Odpowiedź prawnika: Zarzut przedawnienia po wdaniu się w spór

Zgodnie z treścią art. 493 paragraf 1 kpc, pozwany wnosząc zarzuty od nakazu zapłaty powinien wskazać zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszelkie okoliczności faktyczne i dowody na ich poparcie. Podnosząc zarzut przedawnienia już po wdaniu się w spór co do istoty sprawy należy uzasadnić sądowi powód, dla którego zarzutu takiego nie podniesiono w zarzutach od nakazu zapłaty. Strona podnosząca zarzut przedawnienia musi w takiej sytuacji, zgodnie z art. 495 paragraf 3 kpc, wykazać przesłanki, dla których nie mogła z takiego zarzutu skorzystać wcześniej lub wykazać, że potrzeba jego powołania wniknęła później (art. 495 paragraf 3 k.p.c.).

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika