Zasada surogacji majątku
Pytanie:
"Chciałbym się jeszcze w takim razie upewnić, czy nie ma na to wpływu fakt, że w akcie \"dział spadku i podział majątku wspólnego\" podpisanym z moją mamą i siostrą występuje kwestia spłaty w zamian za zrzeczenie się praw do tej nieruchomości - czy może pojawienie się kwestii spłaty sprawia, że taki akt staje się de facto umową sprzedaży , mimo iż mówi się w nim podziale spadku i majątku wspólnego najbliższej rodziny? Interesuje mnie też kwestia własności środków finansowych uzyskanych w wyniku sprzedaży nieruchomości będącej moim majątkiem osobistym ( z tych środków zresztą kupiłem już żonie mieszkanie, wyremontowałem je i wyposażyłem - ale jeszcze pewna suma pozostała mi na koncie). Dodam dla jasności, że to żona jest inicjatorką przyszłego rozwodu - bez orzekania o winie."
Odpowiedź prawnika: Zasada surogacji majątku
Dział spadku i podział majątku wspólnego stanowi umowę odrębną od umowy sprzedaży, a spłaty związane są z rozliczeniem się spadkobierców.
W obecnym stanie prawnym obowiązuje tzw. pełna zasada surogacji, co oznacza, iż środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży nieruchomości należącej do majątku osobistego, wchodzą w skład majątku osobistego. Nie ma tutaj znaczenia kwestia, kiedy nastąpiła sprzedaż, gdyż składniki majątków istniejące w dniu 20.01.2005 r. zalicza się do majątku wspólnego albo do majątków osobistych, stosownie do przepisów obecnej ustawy.
W związku z powyższym środki ulokowane na koncie należą do majątku osobistego. Inaczej jest jednak z odsetkami, które należą się od ulokowanych środków – jako stanowiące dochód z majątku osobistego – stanowić będą one majątek wspólny małżonków.
Szersza informacja na temat zaliczenia poszczególnych składników do majątku osobistego lub wspólnego małżonków znajdują się w artykule: Majątek kawalerski i inne rzeczy, które nie są wspólne z żoną - stan prawny obowiązujący od 20 stycznia 2005 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?