Zaspokojenie się wierzyciela z zastawionej rzeczy

Pytanie:

"Jak może nastąpić zaspokojenie się wierzyciela z zastawionej rzeczy?"

Odpowiedź prawnika: Zaspokojenie się wierzyciela z zastawionej rzeczy

Aby wierzyciel mógł się zaspokoić z zastawionej rzeczy konieczne jest uruchomienie postępowania sądowego, a dalej postępowania egzekucyjnego. W pierwszej kolejności wierzyciel musi więc wystąpić przeciwko dłużnikowi (który jednocześnie jest zastawcą) z pozwem o zapłatę zaległej należności wraz z żądaniem o zaspokojenie się z przedmiotu zastawu. Po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądowego wierzyciel powinien wszcząć postępowanie egzekucyjne, w którym komornik dokona egzekucji z rzeczy zabezpieczonej zastawem. Należy zaznaczyć, że w razie ustanowienia zastawu wierzyciel posiada pierwszeństwo zaspokojenia się z rzeczy obciążonej zastawem przed wierzycielami osobistymi właściciela rzeczy, którzy zabezpieczenia nie mają. W praktyce oznacza to, że gdy wobec dłużnika toczy się kilka egzekucji, to wierzyciel - zastawnik ma pierwszeństwo w stosunku do innych wierzycieli w zakresie zaspokojenia się z rzeczy objętej zastawem. Jeśli więc przykładowo, na majątek dłużnika składa się wyłącznie rzecz objęta zastawem, to jedynym podmiotem, który w
ramach egzekucji będzie się mógł zaspokoić z tej rzeczy będzie wierzyciel - zastawnik. Wobec powyższego w przypadku zastawu zwykłego nie ma możliwości zaspokojenia się z przedmiotu zastawu poprzez przejęcie jego na własność. Zastawnik egzekwuje bowiem sumę pieniężną z tytułu wierzytelności zabezpieczonej zastawem, którą uzyskuje się ze sprzedaży licytacyjnej ruchomości będącej jego przedmiotem.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika