Zastrzeżenia co do protokołu z rozprawy

Pytanie:

"W trakcie rozprawy przesłuchiwano jedną ze stron. Podczas przesłuchania padło wiele bezpodstawnych zarzutów. Wszystkie zarzuty zostały skrzętnie zaprotokołowane. Następnie druga strona próbowała odnieść się do zarzutów postawionych przez pierwszą stronę. Niestety sąd uniemożliwił to twierdząc, że wyjaśnienia te nie mają wiele wspólnego z przedmiotem sprawy. Czy można zażądać wykreślenia z protokołu zarzutów co do których sąd nie zezwolił na odniesienie się do nich (skoro sprostowanie zarzutu nie jest związane z treścią sporu, to i sam zarzut również nie jest)? Czy można zażądać (w ostateczności) wpisania do protokołu rozprawy decyzji sądu uniemożliwiającej odniesienie się stronie do postawionych jej zarzutów? Czy w przypadku kierowania przez sąd złośliwych uwag pod adresem jednej ze stron można żądać wpisania treści tych uwag do protokołu? Czy sąd może odmówić takiego wpisu? Czy można wnosić o rejestrowanie (video, nagrywanie samego dźwięku) przebiegu rozprawy?"

Odpowiedź prawnika: Zastrzeżenia co do protokołu z rozprawy

Zakładamy, iż przedmiotem pytania jest postępowanie cywilne. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, Przewodniczący otwiera, prowadzi i zamyka posiedzenia, udziela głosu, zadaje pytania, upoważnia do zadawania pytań i ogłasza orzeczenia. Przewodniczący może odebrać głos, gdy przemawiający go nadużywa, jak również uchylić pytanie, jeżeli uzna je za niewłaściwe lub zbyteczne. Sędzia powinien być również bezstronny.

Zgodnie z art. 160 kpc, strony mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak jak na następnym posiedzeniu, a jeśli idzie o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Od zarządzenia przewodniczącego strony mogą odwołać się do sądu w terminie tygodniowym od doręczenia im zarządzenia.

Ponadto, w myśl art. 161 kpc, w toku posiedzenia wnioski, oświadczenia, uzupełnienia i sprostowania wniosków i oświadczeń można zamieścić w załączniku do protokołu. Natomiast, zgodnie z brzmieniem art. 162 kpc. strony mogą w toku posiedzenia, a jeżeli nie były obecne, na najbliższym posiedzeniu zwrócić uwagę sądu na uchybienia przepisom postępowania, wnosząc o wpisanie zastrzeżenia do protokołu. Stronie, która zastrzeżenia nie zgłosiła, nie przysługuje prawo powoływania się na takie uchybienia w dalszym toku postępowania, chyba że chodzi o przepisy postępowania, których naruszenie sąd powinien wziąć pod rozwagę z urzędu, albo że strona uprawdopodobni, iż nie zgłosiła zastrzeżeń bez swojej winy.  

Kodeks postępowania cywilnego w art. 159 zawiera regulacje dotyczące  nagrywania w sprawie cywilnej. Zgodnie z tym przepisem, przebieg czynności protokołowanych może być utrwalony za pomocą aparatury dźwiękowej, o czym należy przed uruchomieniem aparatury uprzedzić wszystkie osoby uczestniczące w czynności. W takiej sytuacji taśmy z nagraniem będą stanowić część protokołu. Decyzję o nagrywaniu podejmować będzie jednak sędzia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika