Zastrzeżenie prawa pierwokupu

Pytanie:

"Jakie są różnice pomiędzy ustawowym a umownym prawem pierwokupu?"

Odpowiedź prawnika: Zastrzeżenie prawa pierwokupu

Zarówno ustawowe jak i umowne prawo pierwokupu, w razie braku przepisów szczególnych podlegają przepisom 596 - 602 kodeksu cywilnego. Co do zasady rygory tam zawarte nie różnicują sytuacji uprawnionego i zobowiązanego z prawa pierwokupu, w zależności podstawy prawnej tego prawa (ustawowe czy umowne). Szczególna sytuacja dotyczy jednak Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, współwłaściciela lub dzierżawcy, którym prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy. Otóż w takiej sytuacji, jeżeli nieruchomość została sprzedana bezwarunkowo, a więc z pominięciem uprawnionego z prawa pierwokupu, jest ona w takiej sytuacji nieważna.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika