Zastrzeżenie w pełnomocnictwie

Pytanie:

"Prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Firma działa wiele lat i ma płynność finansową. W firmie (bez zatrudnienia) pomaga mi mąż, jednak nie ma upoważnień dostępu do kont bankowych, reprezentacji przed instytucjami itd. Stanowi to pewną komplikację w przypadku mojej obłożnej choroby, kalectwa itp. W związku z tym chcę go do wszystkiego upoważnić. Czy w takim pełnomocnictwie mogę zastrzec, że jego realizacja może nastąpić wyłącznie w przypadku mojej ciężkiej choroby lub kalectwa, kiedy nie będę mogła samodzielnie podejmować decyzji, reprezentować firmy przed organami państwa itp.? Czy mogę napisać ogólne pełnomocnictwo do prowadzenie wszelkich spraw firmy, czy musi być ono wyszczególnione, np. do reprezentacjo przed ZUS i Urzędem Skarbowym, reprezentacji firmy bez ograniczeń przed kontrahentami, zaciągania zobowiązań i nabywania praw oraz majątku?"

Odpowiedź prawnika: Zastrzeżenie w pełnomocnictwie

Zgodnie z art. 98 kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Pani jako mocodawca może ukształtować treść pełnomocnictwa według swojej woli, a w związku z tym można zastrzec, że pełnomocnictwo jest udzielane do wykonywania czynności w imieniu mocodawcy w razie trwałej niemożności sprawowania przez niego czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Jak powyższy przepis wskazuje, pełnomocnictwo ogólne upoważnia do czynności zwykłego zarząd, natomiast, reprezentacja przed ZUS, Urzędem Skarbowym, sądami powszechnymi, administracyjnymi czy Sądem Najwyższym, a nawet w celu zawarcia ugody, wymaga wydania pełnomocnictwa szczególnego. W konsekwencji, należałoby udzielić pełnomocnictwa ogólnego oraz do reprezentowania przed w/w instytucjami. Warto tu zwrócić uwagę, że przed ZUS, Urzędem Skarbowym czy Sądem Najwyższym konieczne jest szczegółowe (wyraźne) udzielenie pełnomocnictwa, taka sama sytuacja jest z możliwością postępowania polubownego (pełnomocnictwa do inicjowania i prowadzenia postępowania polubownego) oraz zawarcia ugody.

Warto również zaznaczyć, że w banku czy na poczcie konieczne będzie złożenie osobnego (specjalnego) pełnomocnictwa zgodnie z wzorami i wymogami tych dwóch instytucji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika