Zaświadczenie o możliwości zawarcia małżeństwa

Pytanie:

"Jestem obywatelka Polski, mój narzeczony obywatelem Nigerii. Planujemy pobrać się w lipcu w Polsce, chcemy mieć ślub konkordatowy. Ale do tego potrzebne jest zaświadczenie z polskiego USC. Jak się dowiedzieliśmy potrzebne dokumenty do zawarcia związku małżeńskiego z cudzoziemcem, to nasze akty urodzenia, jego zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa oraz jego zaświadczenie o miejscu stałego miejsca zamieszkania. Więc ze wszystkimi tymi dokumentami stawiliśmy się w USC w Polsce i Pani kierownik USC nie podobało się, że zaświadczenie wydane zostało przez USC w Nigerii, a nie przez ambasadę Nigerii w Polsce. Jednak nadmieniliśmy Pani kierownik, że na stale mieszkamy w Wlk Brytanii i narzeczony nie ma nic wspólnego z ambasadą Nigeryjską w Polsce, gdyż nie jest on rezydentem Polski, a tylko dla takich ambasada ta funkcjonuje, nie dla każdego obywatela Nigerii. Jednak pani nie chciała słuchać. Czy są jakieś ogólne przepisy regulujące sprawy związane z zawarciem związku małżeńskiego w Polsce z cudzoziemcem, które określają, jakie dokumenty są potrzebne i jaki organ może je wydawać? "

Odpowiedź prawnika: Zaświadczenie o możliwości zawarcia małżeństwa

Przepisy określające, jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia małżeństwa zawiera ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z nią osoba zamierzająca zawrzeć małżeństwo jest obowiązana:  

  • przedstawić dokument stwierdzający tożsamość oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia, a także dowód ustania lub unieważnienia małżeństwa, jeżeli pozostawała poprzednio w związku małżeńskim, albo nieistnienia małżeństwa, jeżeli postępowanie o ustalenie nieistnienia małżeństwa toczyło się wobec tej osoby;  
  •  złożyć pisemne zapewnienie, że nie wie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa;  
  •  złożyć zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli tego wymagają przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.   

Ponadto cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo jest obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo (określane przez Panią jako zaświadczenie o braku przeciwwskazań) . Jeśli jednak otrzymanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu. W przypadku tego zaświadczenia przepisy określają jedynie, że ma być ono przedstawione. Polskie prawo nie ingeruje jednak w to, jaki organ państwa, którego obywatelem jest przyszły mąż, ma takie zaświadczenie wydać. Ogólnie można jednak stwierdzić, że dokumentem takim jest dokument urzędowy, wydany przez właściwy organ krajowy obcego państwa albo też przez placówkę dyplomatyczną lub konsularną obcego państwa w Polsce, po uprzednim ustaleniu, że obce prawo zezwala na wydanie zaświadczenia o możności prawnej zawarcia małżeństwa swojemu przedstawicielstwu dyplomatycznemu lub konsularnemu. Zaświadczenie z USC kraju ojczystego zasadniczo nie wymaga legalizacji przez polską placówkę konsularną lub dyplomatyczną. Kierownik urzędu stanu cywilnego może żądać takiej legalizacji dokumentu wyłącznie wówczas, gdy ma wątpliwości co do jego autentyczności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika