Zaświadczenie o spłacie długu przez poręczyciela
Pytanie:
"Czy mam rozumieć, że zaświadczenie od komornika informujące o spłacie całkowitego zobowiązania (pożyczki) za pożyczkobiorcę przez poręczyciela jest wystarczającym dokumentem do uzyskania tytułu wykonawczego w celu odzyskania tych pieniędzy? Przypominam, że to zaświadczenie nie posiada informacji za kogo to zadłużenie zostało spłacone."
Odpowiedź prawnika: Zaświadczenie o spłacie długu przez poręczyciela
Na wstępie należy wyjaśnić, że tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Co jest tytułem egzekucyjnym precyzuje art. 777 kodeksu postępowania cywilnego. Tytułami egzekucyjnymi są:
-
orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem;
-
wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed takim sądem;
-
inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej;
-
akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia innych rzeczy zamiennych, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany.
-
akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności.
Poszukiwanie w drodze regresu środków pieniężnych u pożyczkobiorcy przez poręczyciela może nastąpić w drodze wezwania do zapłaty i uiszczenia tej sumy (dobrowolnie). W razie, gdy pożyczkobiorca nie chce zapłacić należy wystąpić do Sądu celem wydania wyroku zasądzającego tą sumę na rzecz poręczyciela kosztem pożyczkobiorcy. Taki wyrok będzie miał walor tytułu egzekucyjnego. Powstaje pytanie czy możliwe jest wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Sąd rozpoznaje sprawę w postępowaniu nakazowym na pisemny wniosek powoda zgłoszony w pozwie. Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:
-
dokumentem urzędowym,
-
zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
-
wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
-
zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i nie zapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Żadna z tych sytuacji nie zachodzi a zatem nie jest dopuszczalne wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Możliwe jest natomiast wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Ważne jest by do pozwu dołączyć dokument potwierdzający spłatę długu oraz umowę pożyczki, gdzie widnieje Pan jako poręczyciel.
Jeśli dowody te nie będą budziły wątpliwości Sąd wyda nakaz zapłaty. Taki nakaz zapłaty jest tytułem egzekucyjnym. Należy go zaopatrzyć w klauzulę wykonalności i przedstawić komornikowi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?