Zatarcie skazania wyroku w zawieszeniu

Pytanie:

"Mam kłopot, trzy lata temu próbowałem wyłudzić kredyt gotówkowy na kwotę 3000,00 PLN w banku X. Oczywiście bank powiadomił prokuraturę i zaczęło się dochodzenie. Oczywiście przyznałem się do winy, opowiedziałem dlaczego to zrobiłem. Chciałem uniknąć wojska i potrzebowałem Tej kwoty, aby opłacić studia. Nikt mi w to nie uwierzył, ale pomyślałem trudno. Do wojska i tak nie poszedłem, bo miałem wypadek samochodowy, więc lekarze stwierdzili, że się nie nadaję. Do wojska nie poszedłem, ale za to sprawa się odbyła i otrzymałem wyrok pół roku w zawieszeniu na trzy lata. Od ogłoszenia wyroku upłynęło 1 rok i trzy miesiące. Obecnie kończę studia, nie mam żadnych kłopotów z tytułu nie przestrzegania prawa, mam przez ten mój występek masę kłopotów. Nie mogę do końca się rozwijać zawodowo tak jakbym chciał, a mam takie możliwości, nie mogę się ożenić, bo moja przyszła żona pracuje w służbach specjalnych, a tam jest oczywiście weryfikacja wszystkich jej najbliższych, a tym bardziej męża. Czy istnieje możliwość zniesienia mojego wyroku, tak oczywiście, aby odbyło się od razu zatarcie tego mojego występku w celu otrzymania zaświadczenia o niekaralności?"

Odpowiedź prawnika: Zatarcie skazania wyroku w zawieszeniu

Jeżeli kara orzeczona w wyroku była zbyt surowa, podważenie jej wysokości (jak również orzeczonego okresu próby) powinno było nastąpić w drodze apelacji od wyroku. Jeżeli wyrok się uprawomocnił, można go wzruszyć tylko w trybie wznowienia postępowania. Przesłanki wznowienia są określone w kpk, zgodnie z którym postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem wznawia się, gdy:

  • w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa, a istnieje uzasadniona podstawa do przyjęcia, że mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia,  

  • po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nie znane przedtem sądowi, wskazujące na to, że:  

  1. skazany nie popełnił czynu albo czyn jego nie stanowił przestępstwa lub nie podlegał karze,  

  2. skazano go za przestępstwo zagrożone karą surowszą albo nie uwzględniono okoliczności zobowiązujących do nadzwyczajnego złagodzenia kary albo też błędnie przyjęto okoliczności wpływające na nadzwyczajne obostrzenie kary,  

  3. sąd umorzył lub warunkowo umorzył postępowanie karne błędnie przyjmując popełnienie przez oskarżonego zarzucanego mu czynu.  

  •  Postępowanie wznawia się na korzyść oskarżonego, jeżeli w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stracił moc lub uległ zmianie przepis prawny będący podstawą skazania lub warunkowego umorzenia

  • Postępowanie wznawia się na korzyść oskarżonego, gdy potrzeba taka wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską.

Teoretycznie, może Pan wnosić także o ułaskawienie, jednakże jest to instytucja uznaniowa, a przy takiej karze wniesienie o ułaskawienie raczej nie przyniesie skutku. Prośbę u ułaskawienie składa się do sądu, a ostatecznie rozpatruje ją Minister Sprawiedliwości.

W przypadku wyroku zawieszającego wykonanie kary na okres próby, czas potrzebny do zatarcia skazania jest o wiele krótszy niż w przypadku orzeczenia kary bez jej zawieszenia. Nie mniej jednak termin do zatarcia takiego skazania biegnie dopiero od zakończenia okresu próby i wynosi on 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Ustawa nie przewiduje tutaj możliwości skrócenia tego terminu (jak to mam miejsce w przypadku skazania na karę pozbawienia wolności bez zwieszania kary, gdzie termin zatarcia wynosi 10 lat od wykonania kary, a skrócić go można do lat 5). Zatarcie skazania nie może nastąpić przed wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem wykonania grzywny lub środka karnego orzeczonych wobec skazanego. Zatem, w Pana przypadku, zatarcie skazania nastąpi po 3 latach i 6 miesiącach od uprawomocnienia się wyroku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika