Zatrudnianie przez prokurenta spółki z o.o.

Pytanie:

"Jestem pracownikiem i prokurentem w jednoosobowej spółce z o.o. (prokura samoistna). Szef wydał mi polecenie zatrudnienia grupy pracowników (na podstawie umów o pracę), wśród których jest moja żona. Czy jako prokurent w spółce z o.o. mogę zatrudniać i zwalniać pracowników? Jeśli tak, czy istnieją ograniczenia w zakresie zatrudniania osób spokrewnionych z prokurentem (np. żona, brat)?"

Odpowiedź prawnika: Zatrudnianie przez prokurenta spółki z o.o.

Instytucja prokury uregulowana jest w przepisach kodeksu cywilnego. Wedle jego treści prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców (czyli np. spółkę z o.o.), które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Zawieranie w imieniu osoby prawnej - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością umów o pracę należy do sfery reprezentacji spółki. Jeżeli w opisanej w pytaniu spółce działa zarząd wieloosobowy, umowa spółki winna określić, w jaki sposób spółka ma być reprezentowana na zewnątrz. W braku odpowiednich zapisów umowy spółki z o.o., do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. W przypadku zarządu jednoosobowego ustanowienie uchwałą zarządu prokury powoduje, że prokurent może skutecznie działać w imieniu i na rzecz spółki, będąc jej pełnomocnikiem szczególnego rodzaju.

Przepisy prawa nie przewidują ograniczeń w sytuacji, gdy prokurent spółki z o.o. ma podpisać umowę o pracę np. z członkiem swojej rodziny, w szczególności, gdy jej warunki zostały ustalone przez zarząd. Przy tej czynności prokurent działa - jak wspomniano - jako przedstawiciel spółki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika