Zatrudnienie pracownika w spółce cywilnej

Pytanie:

"Czy w spółce cywilnej, gdzie 2 wspólników ma udziały po 50% może zatrudnić pracownika na umowę o pracę tylko jeden z nich? Czy drugi wspólnik musi się na to zgodzić? Czy trzeba zmieniać umowę spółki, bo przecież koszty jednego wspólnika zmienią się i nie będzie to już podział 50/50?"

Odpowiedź prawnika: Zatrudnienie pracownika w spółce cywilnej

Pracownika zatrudnić może spółka cywilna. Nie jest możliwe, aby został on zatrudniony tylko przez jednego ze wspólników. Art. 865 §1 kodeksu cywilnego przyznaje co prawda każdemu wspólnikowi prawo prowadzenia spraw spółki, jednak art. 865 §2 precyzuje, że chodzi tutaj o prowadzenie zwykłych spraw spółki. Należy uznać, że zatrudnienie pracownika przekracza zakres zwykłych czynności, dlatego też konieczne jest podjęcie uchwały wspólników. Drugi wspólnik będzie więc musiał wyrazić na to zgodę. Należy przyjąć, że wkładem wspólnika nie może być praca świadczona przez osobę trzecią.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tomwww5 2010-12-01 20:45:53

    Zostałem zatrudniony w pewnym zakładzie przez pracodawcę, który jest w spółce cywilnej z żoną. Umowa o pracę kończy mi się 31 grudnia 2010r. Czy żona pracodawcy bez porozumienia z mężem może mi nie przedłużyć umowy? (mimo że wspólnik się nie zgodzi?)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika