Zatrudnienie syna w firmie prowadzonej przez matkę

Pytanie:

"Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą prowadzę jednoosobową firmę ( w branży usługowej) i rozliczam się wg KPiR, chciałabym zatrudnić własnego syna 20-latka, który jest studentem studiów dziennych. Czy mogę to zrobić i jeśli tak to na jakich zasadach?"

Odpowiedź prawnika: Zatrudnienie syna w firmie prowadzonej przez matkę

Kwestia pokrewieństwa w przypadku zatrudnienia nie ma wypływu na możliwość nawiązania stosunku pracy. W związku z tym może Pani zatrudnić swojego syna na podstawie umowy o pracę (na czas określony lub nieokreślony, w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, jeżeli pracownik jest studentem studiów dziennych), umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Od strony prawa pracy nie ma żadnym przeciwwskazań do zatrudnienia studenta, który jest jednocześnie osoba bliską dla pracodawcy.

Fakt posiadania statusu studenta przez pracownika będzie miał jednak znacznie dla kwestii dotyczącej ubezpieczeń społecznych, albowiem na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat. W przypadku umowy o pracę należy płacić składki z tego tytułu. Niezbędne jest jednak podkreślenie, iż na ogół ZUS uznaje osobę bliską za współpracującą, a wtedy składki trzeba płacić jak od działalności. Więcej informacji zawiera opinia prawna

Osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność gospodarczą a obowiązek opłacania składek ZUS - opinia prawna

W przedmiocie umowy o pracę, proponujemy zapoznać się z artykułem zatytułowanym

 Jakie rodzaje umów o pracę przewiduje prawo pracy?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika