Zawiadomienie o składaniu fałszywych zeznań

Pytanie:

"Za miesiąc sąd będzie rozpatrywał moje zażalenie w sprawie odmowy wszczęcia postępowania. W aktach sprawy, w zeznaniach męża ( to on dokonał zniszczeń i włamania do budynku) jako świadka są kłamstwa, które mogę udowodnić. Gdzie i komu mogę zgłosić fakt składania fałszywych zeznań? Czy mogę zrobić to na rozprawie w sądzie? "

Odpowiedź prawnika: Zawiadomienie o składaniu fałszywych zeznań

Jak rozumiem toczy się postępowanie karne, a mąż składał zeznania, jako świadek w tej sprawie. Prokurator odmówił wszczęcia postępowania i teraz zostało złożone zażalenie do sądu. Jeżeli sąd uchyli postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania, akta sprawy wrócą ponownie do prokuratury. W ewentualnym postanowieniu o uchyleniu, sąd na podstawie art. 330 wskaże przyczyny uchylenia, a także okoliczności, które należy wyjaśnić. Wskazania takie będą dla prokuratora wiążące. Jeżeli jednak prokuratura znów odmówi wszczęcia postępowania (dwukrotnie), pokrzywdzony może na podstawie art. 55 kodeksu postępowania karnego wnieść akt oskarżenia do sądu, jako oskarżyciel posiłkowy.

Sąd rozpoznaje zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania posiedzeniu jawnym. W trakcie posiedzenia należy zgłosić fakt składania fałszywych zeznań, a także starać się je podważyć, wykazać ich niewiarygodność, aby przekonać sąd do uchylenia postanowienia prokuratora.

Można również zwrócić uwagę w trakcie posiedzenia na fakt, że mąż składał fałszywe zeznania, zaś sąd powinien o tym fakcie zawiadomić prokuraturę. Można także złożyć bezpośrednio do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego nie popełnia przestępstwa świadek, który składa fałszywe zeznania, spodziewając się, że wkrótce ze świadka stanie się podejrzanym; korzysta on bowiem wtedy z prawa do obrony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika