Zawieszenie odwieszonego wyroku

Pytanie:

Na mocy wyroku Sądu zostałem skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres próby wynoszący 5 lat. Obecnie zarządzeniem Sądu kara została mi odwieszona. Co zrobić, aby Sąd ponownie ją zawiesił? Czy w ogóle jest taka możliwość?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasadą jest, że jeśli dojdzie do „odwieszenia” kary nie można ponownie zawiesić. Dlaczego? Ponieważ wobec sprawcy, któremu już karę zawieszono nie ma pozytywnych rokowań, że nie popełni ponownie przestępstwa lub nie naruszy porządku prawnego w inny sposób albo też będzie przestrzegał nałożonych na niego obowiązków. Jak może bowiem Sąd dać wiarę sprawcy, że będzie przestrzegał prawa jeśli już je złamał co najmniej dwukrotnie.

Mały wyjątek w tym zakresie czyni art. 152 kodeksu karnego wykonawczego. Stanowi on, że jeżeli odroczenie wykonania kary nie przekraczającej 2 lat pozbawienia wolności trwało przez okres co najmniej jednego roku - sąd może warunkowo zawiesić wykonanie tej kary. Przepis ten nie stwierdza jednoznacznie czy może dojść do warunkowego zawieszenia wobec sprawcy, któremu już karę zawieszano a następnie odwieszono. Tę kwestię rozstrzygnął Sąd Najwyższy. Stwierdził, że przewidziana w art. 152 kkw możliwość warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności nie przekraczającej dwóch lat istnieje także wówczas, gdy co najmniej roczny okres odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności dotyczył takiej kary, której wykonanie w wyroku sąd warunkowo zawiesił, a następnie zarządził jej wykonanie, i to także w sytuacji, gdy zarządzenie wykonania kary było obligatoryjne.

Kiedy zatem można odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności? Wykonanie kary pozbawienia wolności sąd odracza, gdy stwierdzi u sprawcy chorobę psychiczną lub inną ciężką chorobę uniemożliwiającej wykonywanie. Sąd odracza wykonanie kary pozbawienia wolności do czasu ustania przeszkody. Za ciężką chorobę uznaje się taki stan skazanego, w którym umieszczenie go w zakładzie karnym może zagrażać życiu lub spowodować dla jego zdrowia poważne niebezpieczeństwo.

Natomiast Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do 6 miesięcy, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Odroczenie to może być udzielone kilkakrotnie, jednakże łączny okres odroczenia nie może przekroczyć roku, chyba że chodzi o kobietę ciężarną lub w okresie 3 lat po urodzeniu dziecka i sprawowania nad nim opieki.

Zatem tylko w tym przypadku może dojść do ponownego zawieszenia odwieszonej kary pozbawienia wolności.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (4)

Anna Z

24.7.2015 18:30:15

Re: Zawieszenie odwieszonego wyroku

Witam, mój partner od czerwca br odsiaduje wyrok 7 msc pozbawienia wolności, starał się o dozór elekroniczny choć pewnie nic to nie da, ponieważ odwiesili mu inny wyrok 2 lat pozbawienia wolności.Sytuacja rodzinna jest o tyle trudna ze jestem w ciąży więc obecność mojego partnera jest naprawdę wskazana tym bardziej ze wychowujemy także siedmioletnią córkę.Chciałabym się dowiedzieć czy w tej sytuacji można zawiesić już raz zawieszony wyrok czy w grę wchodzi tylko odroczenie wyroku, co mogę w tej sytuacji zrobić?

Andergrand

12.12.2013 23:56:5

Re: Zawieszenie odwieszonego wyroku

Witam Sąd zapewne odwiesi wyroki zawieszone, choć nie musi. A o ponowne zawieszenie możliwe dopiero w Kodeksie Karnym Wykonawczym. Co mozna zrobić?, złozyć wniosek o odroczenie jesli ku temu zachodzą przesłanki lub złozyć wniosek o dozór elektroniczny. W dużej mierze wszystko zależne od opini Środowiskowej. Warto walczyć jesli Prawo w niektórych przypadkach daje nam pole do popisu. Pozdrawiam

Seba

6.4.2013 15:19:18

wyrok

witam dostałem wezwanie doodbycia kary na okres 5miesiecy.mam jeszcze 2wyroki w zawieszeniu...czy jest to możliwe ze sad mi te 2 wyroki odwiesi?prosze o szczera odpowiedz

leon

2.3.2010 11:13:11

Re: Zawieszenie odwieszonego wyroku

mam długi w wysokości 120000 ijestem jedynym zywicielem

Pokaż wszystkie komentarze (4)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: