Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 896 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik:
-
zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem;
-
wezwie dłużnika wierzytelności, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub do depozytu sądowego.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, wierzytelność dłużnika została już zajęta. Skutkiem zwieszenia egzekucji komorniczej, jest powstrzymywanie się przez komornika od czynności egzekucyjnych. Czynnością egzekucyjną jest zajęcie wierzytelność, ale jego spłata jest już spełnieniem roszczenia (nie czynnością egzekucyjną). W związku z powyższym, Państwo nie mają już prawa żądać spłaty zajętej wierzytelności, która (pomimo zawieszenia egzekucji) powinna być spłacona na konto komornika, albowiem dopiero po odwieszeniu przedmiotowego postępowania egzekucyjnego suma uzyskana z zajętej wierzytelności zostanie przekazana wierzycielowi. Mimo zatem zawieszenia postępowania dokonane zajęcia pozostają w mocy i są nadal skuteczne.