Zawieszenie postępowania na wniosek obu stron
Pytanie:
"Czy możliwe jest złożenie wniosku obu stron o zawieszenie postępowania na okres dwóch lat w sprawie o unieważnienie małżeństwa? Pierwsza rozprawa jeszcze się nie odbyła."
Odpowiedź prawnika: Zawieszenie postępowania na wniosek obu stron
Unieważnienie małżeństwa – postępowanie w tym zakresie- toczy się według przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Zatem do ewentualnego zawieszenia takiego postępowania stosować należy przepisy (ogólne) o zawieszeniu postępowania.
Zawieszenie postępowania możliwe jest z mocy prawa, z urzędu jak i na wniosek. Zgodnie z artykułem 178 kodeksu postępowania cywilnego sąd może również zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron. W wypadku zawieszenia postępowania na zgodny wniosek stron albo wskutek ich niestawiennictwa lub niemożności nadania sprawie dalszego biegu, zawieszenie wstrzymuje tylko bieg terminów sądowych, które biegną dalej dopiero z chwilą podjęcia postępowania.
Zatem nie ma przeszkód, abyście Państwo jako strony postępowania złożyli wniosek zgodny o zawieszenie postępowania o unieważnienie małżeństwa. Nigdy jednak postępowanie nie ulega zawieszeniu na z góry określony czas. Postępowanie zostaje podjęte na nowo w przypadku, gdy sąd wyda w tym względzie odpowiednie postanowienie. Artykuł 180 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, iż sąd postanowi podjąć postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia, w szczególności:
-
w razie śmierci strony - z chwilą zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego albo z chwilą ustanowienia we właściwej drodze kuratora spadku,
-
w razie utraty zdolności sądowej - z chwilą ustalenia ogólnego następcy prawnego,
-
w razie braku przedstawiciela ustawowego - z chwilą jego ustanowienia,
-
gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego postępowania - z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia kończącego to postępowanie; sąd może jednak i przedtem, stosownie do okoliczności, podjąć dalsze postępowanie.
Poza tym istotną kwestią z punktu widzenia zadanego pytania jest przepis, który stanowi, iż sąd postanowi podjąć postępowanie na wniosek którejkolwiek ze stron:
-
gdy postępowanie zostało zawieszone na wniosek spadkobiercy - po złożeniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku albo po upływie terminu do złożenia takiego oświadczenia;
-
w wypadku zawieszenia na wniosek obu stron albo wskutek niestawiennictwa - nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od zawieszenia, jeżeli strony we wniosku o zawieszenie nie oznaczyły dłuższego terminu.
W Państwa przypadku istotne jest to, iż sąd umarza (obowiązkowo) postępowanie, które wcześniej zostało zawieszone na zgodny wniosek stron, jeżeli wniosek o podjęcie postępowania nie został zgłoszony w ciągu lat trzech od daty postanowienia o zawieszeniu.
Proszę jednak pamiętać, iż z Państwa punktu widzenia istotna jest redakcja powołanego powyżej przepisu artykułu 178, w którym ustawodawca użył słowa „może”. Konsekwencją tego jest, iż stwierdzenie, że „sąd może zawiesić postępowanie” oznacza, iż postanowienie o zawieszeniu postępowania sąd wydaje jedynie w wypadkach, gdy uzna, że jest ono celowe i nie zmierza do obejścia lub nawet naruszenia prawa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?