Zawieszenie postępowania z wniosku oskarżonego

Pytanie:

"Trwa obecnie proces karny, w którym występuję jako oskarżony o zniszczenie mienia wartości 1000 zł. W trakcie procesu ujawniłem, że świadek, który jest zarazem pełnomocnikiem strony poszkodowanej, zeznając pod przysięgą złożył fałszywe zeznania. W związku z tym złożyłem zawiadomienie do prokuratury przeciwko tej osobie. Czy w takiej sytuacji, kiedy prokuratura rozpocznie śledztwo przeciwko tej osobie, mogę złożyć wniosek o zawieszenie postępowania karnego do czasu zakończenia śledztwa? Czy w przypadku oddalenia mego wniosku o zawieszenie postępowania przysługuje mi zażalenie do sądu okręgowego?"

Odpowiedź prawnika: Zawieszenie postępowania z wniosku oskarżonego

Zgodnie z art. 22 kpk jeżeli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie postępowania, a w szczególności jeżeli nie można ująć oskarżonego albo nie może on brać udziału w postępowaniu z powodu choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby, postępowanie zawiesza się na czas trwania przeszkody. Przesłanką zawieszenia postępowania jest długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca jego prowadzenie. Sporną kwestią jest to, czy przeszkoda ta może powstać wyłącznie po stronie oskarżonego, czy także po stronie innych uczestników procesu. Wyliczone w art. 22 przyczyny zawieszenia postępowania mają odniesienie wyłącznie do oskarżonego, jednakże wyliczenie to ma charakter przykładowy. Pozwala to przyjąć, że przeszkoda dotycząca świadka lub innego osobowego źródła dowodowego, w postaci np. długotrwałej choroby lub nieobecności w kraju, może powodować skutek w postaci zawieszenia postępowania.

Sąd karny nie ma jednak kompetencji do tzw. zawieszenia prejudycjalnego, czyli zawieszenia ze względu na konieczność oczekiwania na orzeczenie innego sądu lub organu. Z tego względu sąd może nie uznać toczącego się postępowania przygotowawczego w sprawie o złożenie przez świadka fałszywych zeznań za powód do zawieszenia postępowania. Sąd karny może, w ramach swobodnej oceny dowodów, stwierdzić, iż zeznania danego świadka są niewiarygodne i nie oprzeć się na zeznaniach tego konkretnego świadka. Gdyby sad uznał zeznania świadka za wiarogodne i w oparciu o nie wydał wyrok, wówczas, w razie skazania świadka za fałszywe zeznania, będzie możliwość wniesienia wniosku o wznowienie postępowania.

Należy również pamiętać, że kodeks postępowania karnego nie wprowadza rozróżnienia na zawieszenie postępowania na wniosek strony i z urzędu. Zawieszenie postępowania karnego następuje z urzędu, a wniosek strony może stanowi jedynie impuls dla sądu.

Na postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania przysługuje zażalenie (art. 22 § 2). Należy przyjąć, że zażalenie przysługuje zarówno na postanowienie o zawieszeniu, jak i na postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania oraz na decyzję o podjęciu zawieszonego postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mis 2016-11-22 20:03:16

    czy mozna zawiesic postepowania Spadkowe o zachowek, w sytuacji gdy zoastalo wszete postepowanie prokuratorskie o nieumyslne sopwodowanie smierci Spadkodawcy (szpitalu), podadto powodowie ktorzy zlozyli pozew o zachowek naruszyli kodeks 56 kpc 57 kpc dotyczacy realizacji wypady na podstrawie dyspozycji na wypadek smierci, zawiadomione prokuratura. ponadto namawiali do przestepstwa nabywce spadku (falszowania dokmentow sprzedazy),ponadto naruszyli 193Kpc miru domowego i nietykalnosci, w juz wykazane woli w sadzie o otrzymanych znacznych srodkach finansowych od spadkodawcy przed jak i po smietrci (Dyspozycja Na wypadek smierci 100% wiecej niz pozwala prawo ) pelnie role pelnomocnika z ramienia zony


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika