Zbycie rzeczy najętej

Pytanie:

"Właścicielem budynku był Skarb Państwa, nstępnie budynek został skmunalizowany i przejęty przez Gminę. Czy najemcy najmujący mieszkania w takim bloku muszą regulować umowy najmu (spisane pierwotnie ze Skarbem Państwa)?"

Odpowiedź prawnika: Zbycie rzeczy najętej

Zgodnie z art. 678 paragraf 1 kodeksu cywilnego: w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje  w stosunek najmu na miejsce zbywcy. W podanym w pytaniu przykładzie gmina, nabywając od Skarbu Państwa dany budynek, wstąpiła tym samym w stosunek najmu na miejsce właśnie Skarbu Państwa. Oznacza to, że teraz stronami umowy są poszczególni najemcy mieszkań i gmina, i umowa najmu jest cały czas w mocy. Najemcy nie muszą więc na nowo regulować umowy najmu swoich mieszkań z gminą.

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem nabywca rzeczy może wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. To uprawnienie do wypowiedzenia najmu nie przysługuje jednak nabywcy, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana. Jednakże przepisu art. 678 w ogóle nie stosuje się do najmu lokali mieszkalnych, chyba że najemca nie objął jeszcze lokalu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika