Zbycie udziału we własności nieruchomości

Pytanie klienta:

""Zamierzam kupić współwłasność do działki i budynków. Czy sprzedający na dzień dzisiejszy musi informować współwłaściciela o sprzedaży i czy ma on prawo pierwokupu? Czy następnie istnieje możliwość zniesienia współwłasności przy sprzeciwie drugiej strony?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z przepisami regulującymi zarządzanie przedmiotem współwłasności, do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu (czyli np. do sprzedaży rzeczy lub jej obciążenia) potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W związku z tym sprzedający ma obowiązek poinformować współwłaściciela o sprzedaży rzeczy wspólnej, gdyż aby sprzedaż była skuteczna, powinien on wyrazić na nią zgodę. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Inaczej kwestia się przedstawia w stosunku do sprzedaży udziału we współwłasności. Otóż każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać przysługującym mu udziałem we współwłasności z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli. W szczególności współwłaściciel może zbyć przysługujący mu udział bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Współwłaściciel nie ma prawa pierwokupu w stosunku do przedmiotu współwłasności, chyba że przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna. Wmyśl art. 166 kc, w razie sprzedaży przez współwłaściciela nieruchomości rolnej udziału we współwłasności lub części tego udziału pozostałym współwłaścicielom przysługuje prawo pierwokupu, jeżeli prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym. Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy współwłaściciel prowadzący jednocześnie gospodarstwo rolne sprzedaje swój udział we współwłasności wraz z tym gospodarstwem albo gdy nabywcą jest inny współwłaściciel lub osoba, która dziedziczyłaby gospodarstwo po sprzedawcy.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.