Zdrada a orzeczenie o winie

Pytanie:

"Czy istnieje linia obrony, że zdrada, której się dopuściłem, jest wynikiem zupełnego zaniedbania ze strony partnera? Czy w ogóle w grę wchodzi taki wątek?"

Odpowiedź prawnika: Zdrada a orzeczenie o winie

W orzecznictwie sądów istnieje rozbieżność co do tego, jak traktować taką sytuację. Chodzi o przypadek, gdy zachowanie się drugiego z małżonków - które w innych okolicznościach mogłoby uchodzić za zawinioną przyczynę rozkładu pożycia - nie może być za taką uznane z powodu głębokiego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego wywołanego przez drugiego małżonka. Wg pierwszego stanowiska przyjmuje się, że naruszenie obowiązków małżeńskich przez jednego z małżonków nie uprawnia drugiego z małżonków do naruszania takich obowiązków, wg drugiego natomiast – winę przypisać można tylko jednemu małżonkowi, jeżeli wystąpił „zupełny i trwały” rozkład pożycia na skutek naruszenia obowiązków małżeńskich przez jednego z małżonków, a drugi z małżonków, dotychczas niewinny, dopiero później naruszył obowiązki małżeńskie. Istnieje nawet orzeczenie Sądu Najwyższego, który stwierdził w nim, iż „małżonek dopuszczający się cudzołóstwa nie wywołuje tym rozkładu pożycia małżeńskiego, jeżeli poprzednio rozkład ten nastąpił już z innych przyczyn, a zwłaszcza wskutek zachowania się drugiego małżonka.”

Trzeba jednak pamiętać, iż nawet przy przyjęciu drugiego stanowiska konieczne jest, aby zachowanie współmałżonka było na tyle poważne, iż doprowadziło do rozkładu pożycia małżeńskiego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Roman 2017-02-25 12:31:21

    jak pszekonac sad do rozpadu malzenstwa z orzeczeniem o winie ,zona dopuscila sie zdrady wyprowadzila sie do kochanka niema kontaktu z dzieckiem


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika