Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 20 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe, z zastrzeżeniem ust. 2 i ust. 3. Naszym zdaniem, przepis ten odsyła do wszystkich przepisów regulujących podstawę wymiaru, w tym także do przepisów mówiących o ewentualnym obniżeniu wymiaru w momencie, gdy objęcie ubezpieczeniem nastąpiło w trakcie miesiąca. Jeżeli przepis art. 20 odsyłał by tylko to przepisu mówiącego o tym jaka jest podstawa wymiaru składek, ale już nie do przepisów dotyczących ograniczeń, czy obniżenia wymiaru, nie były by potrzebne zastrzeżenia zawarte w art. 20, zgodnie z którymi, przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe nie stosuje się ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 (mówiącego o tym, że odniesieniu do składki chorobowej nie stosuje się tego samego ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, co przy składce emerytalno- rentowej).
Zatem, naszym zdaniem, przy ustalaniu podstawy wymiaru składki chorobowej znajdzie zastosowanie, zarówno art. 18 ust. 8 jaki ust. 9 tego artykułu. Zgodnie z art. 18 ust. 8 podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracujących, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, z zastrzeżeniem ust. 9 i 10. Natomiast, zgodnie z art. 18 ust. 9, za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.
Z kolei, zgodnie z art. 14, objęcie dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony, z zastrzeżeniem ust. 1a, zgodnie z którym objęcie dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku tylko wówczas, gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w terminie określonym w art. 36 ust. 4.
Zatem, w świetle powyższych rozważań, naszym zdaniem to Pani postąpiła prawidłowo, a ZUS nie ma racji. ZUS-u nie usprawiedliwia również fakt, że technicznie nie może sobie z taką sprawą poradzić.