Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Stosownie do przepisów ustawy o aktach stanu cywilnego (art. 39) do zgłoszenia urodzenia dziecka są obowiązani:
- ojciec dziecka albo matka, jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala, albo inna osoba obecna przy porodzie;
- lekarz albo położna.
Jeżeli urodzenie dziecka nastąpiło w zakładzie opieki zdrowotnej, do zgłoszenia urodzenia jest obowiązany zakład opieki zdrowotnej. Akt urodzenia sporządza się na podstawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka wystawionego przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej.
Nie może Pan zgłosić urodzenia dziecka jako ojciec, gdyż jeszcze nim Pan w świetle prawa nie jest. Do uznania małoletniego dziecka potrzebna jest zgoda jego matki, wyrażona albo osobiście przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (lub sądem opiekuńczym), albo na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym.
Jak jednak wynika z przytoczonego przepisu, urodzenie powinien zgłosić zakład opieki zdrowotnej (szpital). Ponadto za dopuszczalne uznaje się zgłoszenie urodzenia przez pełnomocnika, przy czym pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, a pełnomocnik powinien mieć przy sobie wszystkie dokumenty niezbędne do sporządzenia aktu urodzenia, a także dowód osobisty własny oraz osoby udzielającej pełnomocnictwa (takie rozwiązanie przewiduje A. Czajkowska [w:] Czajkowska Alicja, Pachniewska Elżbieta, Prawo o aktach stanu cywilnego. Komentarz, orzecznictwo, wzory dokumentów i pism, Warszawa 2005 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie III, kom. do art. 39, teza 3).