Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków, to wszelkie prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane wymagają zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Także inne działania wymagają zgody tego organu, przykładowo te, które mogą prowadzić do zmiany substancji lub wyglądu. Powołanie się na fakt wymiany okien w zabytkach nie wpisanych do rejestru nie ma w tym wypadku znaczenia, tym bardziej, że wspomniana zgoda konserwatora musi dotyczyć zabytków znajdujących się w rejestrze. Prace wykonywane przy zabytku mogą prowadzić tylko osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym, które dodatkowo odbyły dwa lata praktyki zawodowej lub osoby z wykształceniem średnim, które mają pięcioletnią praktykę w pracy przy zabytkach. Poza tym nadzór inwestorski i kierowanie pracami może być powierzone osobom posiadającym uprawnienia przewidziane przez prawo budowlane oraz dwuletnią praktykę zawodową przy zabytkach nieruchomych.
Jeżeli właściciel nie zgadza się z decyzją o odmowie wydania pozwolenia na dokonanie określonych prac, możliwe są dwa wyjścia:
-
odwołanie od decyzji składane do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji; jeśli decyzję wydano ustnie – termin biegnie od dnia ogłoszenia decyzji,
-
wniesienie wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy
Organami właściwymi w sprawach dotyczących zabytków są minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, w imieniu którego zadania i kompetencje wykonuje Generalny Konserwator Zabytków oraz wojewoda, w imieniu którego zadania i kompetencje wykonuje wojewódzki konserwator zabytków. Odwołanie od opisanej decyzji należy więc złożyć do odpowiedniego ministra, a rozpatrzy je Generalny Konserwator Zabytków.