Zgoda matki na zawarcie małżeństwa przez nieletnią

Pytanie:

"Nieletnia kobieta (17 lat) jest w ciąży i chciałaby wystąpić do sądu z wnioskiem o udzielenie zgody na zawarcie małżeństwa. Ojciec dziewczyny nie żyje, a matka ma ograniczoną władzę rodzicielską w stosunku do niej. Czy zgoda w ogóle np. matki jest bezwzględnie potrzebna na zawarcie małżeństwa nieletniej córki, czy wystarczy tylko wysłuchanie przez sąd osób bliskich przyszłych małżonków?"

Odpowiedź prawnika: Zgoda matki na zawarcie małżeństwa przez nieletnią

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Kwestie dotyczące tego, kto może złożyć wniosek reguluje kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 561 kpc, zezwolenia na zawarcie małżeństwa kobiecie nie mającej ukończonych lat osiemnastu udziela sąd opiekuńczy na jej wniosek. Postanowienie o udzieleniu zezwolenia staje się skuteczne z chwilą uprawomocnienia się i nie może być zmienione ani uchylone. Z przepisów tych wynika, że tylko kobieta niepełnoletnia chcąca zawrzeć małżeństwo może złożyć wniosek o wydanie zezwolenia. Przed wydaniem postanowienia rozstrzygającego taki wniosek sąd wysłucha wnioskodawcę, osobę, z którą małżeństwo ma być zawarte, oraz w razie potrzeby osoby bliskie przyszłych małżonków. Do uzyskania takiego zezwolenia nie jest potrzebna zgoda matki niepełnoletniej, niemniej jednak jej zdanie (czy też innych osób bliskich) może mieć znaczenie dla sądu, przy ocenie przesłanek przemawiających za wydaniem zezwolenia.  Sąd może jednak wydać zezwolenie pomimo braku zgody matki. Sąd wyda zezwolenie, jeżeli na podstawie przedstawionych okoliczności uzna, że występują ku temu ważne powody, a zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. W literaturze przedmiotu wskazuje się, że dla oceny, czy występują przesłanki przemawiające za wydaniem zezwolenia powinno zbadać się, między innymi takie cechy jak  dojrzałość osób chcących zawrzeć związek małżeński, ich wzajemny stosunek do siebie, posiadanie środków niezbędnych do utrzymania siebie i rodziny, przygotowanie do zawodu. Natomiast za ważny powód uznaje się, między urodzenie sie dziecka przyszłych małżonków, czy też fakt bycia w ciąży z mężczyzną, z którym małżeństwo ma być zawarte.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika