Zgromadzenie wspólników

Pytanie:

Jako jedyny wspólnik spółki z o.o. w związku z upływem kadencji Rady Nadzorczej I Kadencji i nie zwołaniem zgromadzenia wspólników przez Zarząd tej Spółki, postanowiłem jako reprezentant jedynego wspólnika będąc Prezesem Zarządu Spółki "matki" odbyć w dniu 19.09.2003 r. nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Spółki "córki" i powołać Radę Nadzorczą II Kadencj. Obrady protokołowane musiałem przerwać z powodu braku zgody na kandydowanie niektórych osób i nie doszło w tym dniu do powołania Rady Nadzorczej II Kadencji. Obrady wznowiłem w dniu dzisiejszym tj. 22.09.2003 r. i powołałem Radę Nadzorczą II Kadencji. Czy można przerwać obrady zgromadzenia wspólników i kontynuować je w innym dniu? Czy uchwały podjęte w tej drugiej części zgromadzenia będą skuteczne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Na wstępie należy rozważyć, czy zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników było skuteczne. Otóż zgodnie z art. 235 kodeksu spółek handlowych, zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd. W pewnych okolicznościach zwyczajne zgromadzenie wspólników może być zwołane przez radę nadzorczą oraz komisję rewizyjną. Uprawnienie do zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników mogą mieć także inne osoby, jeżeli upowaznione zostały do tego w umowie spółki. Natomiast prawo zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników ma tylko zarząd, z tym, że może on zwołać nadzywczajne zgromadzenie wspólników także na wniosek wspólników reprezentujących 1/10 kapitału zakładowego. Otóż zwołanie zgromadzenia wspólników - zwyczajnego jak i nadzwyczajnego - jest uważane jako czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu spółki. Podjęcie takiej czynności wymaga uchwały zarządu. Nie mógł więc Pan sam zwołać nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników bez podjęcia uchwały zarządu. Byłoby to możliwe, gdyby zgodnie z umową spółki mógł Pan sam podejmować uchwały w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu. Wadliwość zwołania nadzywczajnego zgromadzenia wspólników może mieć wpływać na ważność podjętych na nim uchwał. Jeżeli chodzi o samą możliwość przerwania obrad zgromadzenia wspólników, to jest ona dopuszczalna. Można oczywiście podzielic zgromadzenie na dwie części i podjąć uchwały na tej drugiej części zgromadzenia.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: