Wygaśnięcie mandatu członka rady nadzorczej

Pytanie:

"Członek rady nadzorczej spółki z o. o. został powołany do rady nadzorczej na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników 31 maja 2006 roku na okres trzyletniej kadencji. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych mandat członka rady nadzorczej wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka rady nadzorczej. Umowa spółki nie stanowi inaczej. Mając na uwadze datę wyboru do rady nadzorczej spółki z o. o. w dniu 31 mają 2006 r. czy ostatnim pełnym rokiem obrotowym pełnienia funkcji członka rady nadzorczej w opisanej sytuacji trzyletniej kadencji będzie rok 2008 czy też dopiero 2009, a w takim przypadku czy należałoby brać pod uwagę zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki w 2009 czy też w 2010 roku?"

Odpowiedź prawnika: Wygaśnięcie mandatu członka rady nadzorczej

Zgodnie z brzmieniem art. 218 § 2 Kodeksu spóÅ‚ek handlowych w przypadku powoÅ‚ania czÅ‚onków rady nadzorczej i komisji rewizyjnej na okres dÅ‚uższy niż rok, ich mandaty wygasajÄ… z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzajÄ…cego sprawozdanie finansowe za ostatni peÅ‚ny rok obrotowy peÅ‚nienia tej funkcji. StÄ…d należy przyjąć, że jeżeli czÅ‚onek rady nadzorczej zostaÅ‚ powoÅ‚any w trakcie trwania roku obrotowego, jego mandat ulega przedÅ‚użeniu do dnia odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzajÄ…cego sprawozdanie finansowe za ostatni peÅ‚ny rok obrotowy peÅ‚nienia tej funkcji (chyba że umowa przewiduje wspólne wygaÅ›niÄ™cie kadencji wszystkich czÅ‚onków rady nadzorczej bez wzglÄ™du na czas kiedy zostali powoÅ‚ani). Jeżeli wiÄ™c w przedstawionym opisie stanu faktycznego czÅ‚onek rady nadzorczej zostaÅ‚ powoÅ‚any w dniu 31 maja 2006 r. na 3-letniÄ… kadencjÄ™, jego mandat wygaÅ›nie w dniu odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzajÄ…cego sprawozdanie finansowe za rok 2009, czyli w praktyce w 2010 r.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika