Zlecenie a zasiłek opiekuńczy

Pytanie:

"Moja przyjaciółka ma pełnomocnictwo notarialne ode mnie w celu dokonywania czynności pod moją nieobecność. Są to czynności takie jak np. odbiór dokumentu w urzędzie, wydanie decyzji w moim imieniu itp. Chcę jej zaofiarować wynagrodzenie za trzymanie pełnomocnictwa, lecz ona odmawia, bo jest na urlopie wychowawczym i obawia się, że straci zasiłek opiekuńczy z tego powodu. Czy obawa jest uzasadniona? Czy pełnomocnictwo traktowane jest jako praca i podlega podobnym regułom jak praca na umowie o dzieło, zlecenie, czy stałe zatrudnienie? Czy w ogóle można wykonywać jakiekolwiek prace i/lub zarobić jakiekolwiek pieniądze podczas urlopu wychowawczego bez utraty zasiłku opiekuńczego?"

Odpowiedź prawnika: Zlecenie a zasiłek opiekuńczy

Przedstawioną sprawę należy rozstrzygnąć zarówno z punktu widzenia prawa pracy, jaki i z punktu widzenia świadczeń rodzinnych.

Pełnomocnictwo jest jedynie umocowaniem określonej osoby do dokonania czynności prawnej. Nie tworzy po stronie tej osoby obowiązku działania ani po Pana stronie obowiązku zapłaty wynagrodzenia. Jednakże w przypadku, gdy Pana przyjaciółka będzie otrzymywać zapłatę, świadczyć to będzie o powstaniu stosunku zobowiązaniowego – umowy zlecenia. Choć w praktyce często się o tym zapomina, to umowa zlecenia jest właśnie umową, w której zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania czynności prawnej. W opisanym przypadku będziemy mieli do czynienie prawdopodobnie nie tylko z dokonywaniem czynności prawnych, ale i czynności faktycznych, składania oświadczeń innych niż oświadczenia woli czy czynności podejmowanych na gruncie prawa administracyjnego.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracownik może w czasie urlopu wychowawczego zdecydować się na podjęcie pracy albo innej działalności zarobkowej a także nauki, jeżeli nie będzie to mieć wpływu na możliwość dalszego sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub na zakres tej opieki. Gdy pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa go do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania.

Urlop macierzyński i wychowawczy - zasady przyznawania

Prawo do zasiłku opiekuńczego (dokładnie – dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego) jest powiązane z prawem do zasiłku rodzinnego. Ten ostatni natomiast przysługuje, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. Jeśli więc wynagrodzenie otrzymywane przez przyjaciółkę spowoduje przekroczenie tego limitu, straci ona prawo zarówno do zasiłku rodzinnego, jak i dodatku opiekuńczego. Jako zleceniodawca ma Pan jednak obowiązek zwrócić zleceniobiorcy wydatki, jakie ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika