Złożenie wniosku do Nadzoru Budowlanego o kontrolę

Pytanie:

"Noszę się z zamiarem złożenia wniosku do Nadzoru Budowlanego o sprawdzenie zgodności prowadzonej inwestycji budowlanej z pozwoleniem na budowę wydaną do projektu architektoniczno-budowlanego. Jest to moja inwestycja budowlana. Zatem byłby to wniosek o sprawdzenie mojej inwestycji budowlanej. Chciałbym profesjonalnie przygotować wniosek do Nadzoru Budowlanego z prośbą o kontrolę mojej inwestycji. Proszę o podanie aktów prawnych z artykułami, na które mógłbym się powołać w piśmie, tłumacząc swoje wystąpienie z wnioskiem?"

Odpowiedź prawnika: Złożenie wniosku do Nadzoru Budowlanego o kontrolę

Zgodnie z art. 59a prawa budowlanego (który jest podstawą prawną do wystąpienia z wnioskiem o dokonanie kontroli po zakończeniu budowy) właściwy organ (jest nim powiatowy lub wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w zależności od kompetencji) przeprowadza, na wezwanie inwestora (powinno określać inwestora i organ budowlany oraz żądanie przeprowadzenia kontroli – nie jest wymagana szczególna forma), obowiązkową kontrolę budowy (po jej zakończeniu przed wydaniem pozwolenia na użytkowanie) w celu stwierdzenia prowadzenia jej zgodnie z ustaleniami i warunkami określonymi w pozwoleniu na budowę. Przepis ten dotyczy przypadków, gdy inwestor ma obowiązek uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Kontrola, obejmuje sprawdzenie:

  1. zgodności obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu;

  2. wyrobów budowlanych szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa pożarowego;

  3. w przypadku nałożenia w pozwoleniu na budowę obowiązku rozbiórki istniejących obiektów budowlanych nieprzewidzianych do dalszego użytkowania lub tymczasowych obiektów budowlanych - wykonania tego obowiązku, jeżeli upłynął termin rozbiórki określony w pozwoleniu;

  4. uporządkowania terenu budowy,

  5. zgodności obiektu budowlanego z projektem architektoniczno-budowlanym, w zakresie:

  • charakterystycznych parametrów technicznych: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,

  • wykonania widocznych elementów nośnych układu konstrukcyjnego obiektu budowlanego,

  • geometrii dachu (kąt nachylenia, wysokość kalenicy i układ połaci dachowych),

  • wykonania urządzeń budowlanych,

  • zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniających użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem,

  • zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich - w stosunku do obiektu użyteczności publicznej i budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

Właściwy organ przeprowadza obowiązkową kontrolę przed upływem 21 dni od dnia doręczenia wezwania inwestora (art. 59c). Po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli, sporządza się protokół (art. 59d) w trzech egzemplarzach. Jeden egzemplarz protokołu doręcza się inwestorowi bezzwłocznie po przeprowadzeniu kontroli, drugi egzemplarz przekazuje się organowi wyższego stopnia, a trzeci pozostaje we właściwym organie. W zakresie kontroli w czasie budowy składa się wnioski na podstawie art. 221 kodeksu postępowania administracyjnego, który znajduje zastosowanie w zakresie nieuregulowanym. Właściwy organ nadzoru budowlanego jest zobowiązany do załatwienia tego wniosku niezwłocznie nie później niż w ciągu 30 dni. ONB może zatem wniosek rozpatrzyć negatywnie. Wniosek można uzasadniać niepowetowanymi stratami na późniejszym etapie, jeśli zaszły niezgodności z planem już na etapie wczesnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika