Zmiana decyzji wzzt

Pytanie:

"Została wydana decyzja o warunkach zabudowy i po 2 latach inwestor złożył wniosek o zmianę tej decyzji na podstawie art. 155 Kpa w ten sposób, aby do decyzji jako stronę ująć również współmałżonka. Czy w przedstawionym przypadku można zastosować przepis art. 155 lub 154 Kpa? W jakim trybie postępowania administracyjnego powinien być rozpatrzony taki wniosek? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana decyzji wzzt

Przepisy art. 154 i 155 kpa ustanawiają podstawę do zmiany lub uchylenia decyzji ostatecznych. Zaznaczyć przy tym wymaga, iż art. 154 kpa stanowi podstawę do uchylenia lub zmiany decyzji, na mocy której strona nie nabyła prawa (są to decyzje odmowne), natomiast art. 155 kpa jest podstawą zmiany lub uchylenia decyzji, na mocy której strona nabyła prawo. Decyzja o warunkach zabudowy jest decyzją, na mocy której strona nabywa prawo, a więc jej zmiana może nastąpić jedynie na podstawie art. 155 kpa.

Zmiana decyzji w trybie art. 155 kpa następuje zawsze za zgodą strony, która na mocy decyzji nabyła prawo. Wniosek o zmianę takiej decyzji należy traktować, jako zgodę strony na dokonanie zmiany. Strona nie jest ograniczona czasowo do wystąpienia z takim wnioskiem, a więc może go złożyć w każdym czasie, kiedy zaistnieje potrzeba zmiany decyzji. Zastosowanie art. 155 kpa wymaga jednak zaistnienia jednej z dwóch przesłanek, a mianowicie interesu społecznego lub słusznego interesu strony. Dodatkowym warunkiem zmiany decyzji jest również wymóg, aby owej zmianie nie sprzeciwiały się przepisy szczególne. W niniejszej sprawie strona powinna więc we wniosku o zmianę decyzji określić swój "słuszny interes", który przemawia za zmianą decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek powinien zostać złożony do organu administracji publicznej, który wydał decyzję lub do organu wyższego stopnia. Postępowanie administracyjne zostaje więc wszczęte na wniosek.  Organ administracji publicznej powinien rozpatrzyć wniosek bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie miesiąca.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika