Zmiana miejsca wykonywania pracy
Pytanie:
"W umowie o pracę na czas nieokreślony, w warunkach zatrudnienia mam zapis: miejsce pracy - miejscowość A. Dwa lata później dostałem aneks do umowy w związku z wprowadzeniem regulaminu wynagradzania pracowników, który wprowadził pewne zmiany m.in. dodano zapis: wydział ( oddział - Wydział Kwaterunkowo-Mieszkaniowy). Czy użyte sformułowanie miejsce pracy a wydział oddział należy traktować jako równoznaczne? W aneksie widnieje również zapis, że pozostałe warunki o pracę pozostają bez zmian. Jak precyzyjnie pracodawca powinien określać miejsce pracy? Jeżeli pracodawca posiada jedną siedzibę oraz kilka placówek w Polsce to dowolnie może przenosić pracownika między nimi? Czy czasami twierdząc, że mam obowiązek pracować w każdej ze wskazanych filii nie próbuje uniknąć konsekwencji związanych z likwidacją miejsca pracy w miejscowości A?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana miejsca wykonywania pracy
Kodeks pracy w art. 29 wymaga ustalenia miejsca świadczenia pracy. Strony zawierające umowę o pracę mają jednak swobodę w określaniu miejsca pracy. Może być ono określone jako miejsce stałe, albo jako zmienne, może zostać oznaczone ogólnie jako miejscowość, a może też zostać określone za pomocą siedziby pracodawcy lub położenia jego jednostek organizacyjnych (oddziałów). Miejsce pracy może być również określone przez strony bardzo dokładnie. W Pańskiej umowie o pracę miejscem świadczenia pracy początkowo była "miejscowość A". Później miejsce pracy uściślono (ale go nie zmieniano) i określono miejscem pracy jednostkę organizacyjną - "Wydział Kwaterunkowo-Mieszkaniowy". W związku z wymaganiem określenia miejsca pracy będzie istniała konieczność dokonania wypowiedzenia zmieniającego w razie zmiany tego miejsca pracy (jest to zmiana warunków pracy). Pracodawca ma jednakże możliwość powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Wówczas nie będzie konieczne dokonywanie wypowiedzenia warunków pracy w razie zmiany miejsca świadczenia pracy przez pracownika. Jeżeli nie będzie zachodziła opisana wyżej możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy, to wówczas pracodawca w razie zmiany miejsca świadczenia pracy będzie zobowiązany do wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi warunków pracy na piśmie. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?