Zmiana nazwy spółki cywilnej
Pytanie:
"Prowadzimy spółkę cywilną, w której doszło do zmiany jednego ze wspólników tzn. jeden wystąpił ze spółki a na jego miejsce wstąpił drugi wspólnik przez co zmieniła się nazwa spółki. Wysłaliśmy pismo z prośbą o zmianę nazwy spółki do operatora sieci komórkowej, a ten zażądał zrzeczenia praw do aparatów telefonicznych przez byłego wspólnika. Czy operator może czegoś takiego żądać, jeśli wspólnik został rozliczony z udziałów w stosunku do całego majątku spółki, a te aparaty są własnością spółki, a nie poszczególnego wspólnika? Czy spółka ma prawo odmówić wglądu firmie postronnej w szczegóły rozliczenia się pomiędzy wspólnikami? Ewentualnie na jakiej podstawie żądać zmiany nazwy spółki (wszystkie faktury przychodzą z błędem, a wysyłane noty korygujące są zwracane)?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwy spółki cywilnej
Zmiana nazwy spółki cywilnej jest oczywiście dopuszczalna. Nie wiążą się z tym większe konsekwencje. Wystarczy tylko zawiadomić podmioty, z którymi jest się w stałych stosunkach o takiej zmianie. Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej i wstąpienie innego jest de facto jej rozwiązaniem i zawiązaniem nowej umowy spółki cywilnej pod nową nazwą. Przedsiębiorcą bowiem nie jest sama spółka cywilna, lecz poszczególni wspólnicy. Telefon "wzięty" na spółkę stanowi współwłasność łączną wspólników. Jeśli doszło do zmiany umowy spółki poprzez zawiązanie nowej, to telefony mogą być do niej wniesione na zasadzie wkładu. Zrzeczenie się poprzedniego wspólnika ma ten walor, aby nie korzystał on z telefonu, który ma służyć spółce. Rozliczenie się i w nim zrzeczenie się praw do aparatu pozwoli na korzystanie z niego po wniesieniu go jako wkładu przez nowych wspólników i zachowanie obecnego numeru. Operator żąda przedstawienia zrzeczenia się praw do telefonu, aby poprzedni wspólnik nie rościł sobie do nich praw. Z tego też zrzeczenia wynika, że doszło do wzajemnych rozliczeń pomiędzy wspólnikami w odniesieniu do aparatu telefonicznego. Pozwala to ustalić podmiot, który z niego aktualnie korzysta – czyli wspólnicy nowej spółki cywilnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?