Zmiana przedmiotu najmu a zmiana umowy najmu

Pytanie:

"Firma wynajmuje dwa budynki produkcyjne. Jeden z tych budynków jest przeznaczony do rozbiórki. Właściciel posesji dobudował do budynku, który pozostanie, halę produkcyjną (w formie rozbudowy istniejącego budynku), którą chce wynająć firmie w miejsce budynku, który zostanie wyburzony. Każdy z budynków miał zawartą odrębną umowę najmu na czas nieokreślony. Czy należy zawrzeć odrębną umowę najmu na część dobudowaną i zarejestrować ją w US, co wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty skarbowej? Czy też można sporządzić aneks do jednej z umów i nie rejestrować go, a jeśli tak, to którą umowę aneksować? Czy tę, której przedmiotem jest budynek przeznaczony do rozbiórki? Czy tę której przedmiotem jest budynek rozbudowany o nową halę produkcyjną?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana przedmiotu najmu a zmiana umowy najmu

Wybudowanie dodatkowej części budynku spowodowało, że zmienił się przedmiot umowy najmu dotyczącej tego budynku. W związku z tym konieczna jest zmiana dotychczasowej umowy dotyczącej budynku, który nie zostanie wyburzony, poprzez ustalenie nowego przedmiotu najmu, nowej wysokości czynszu itp. lub zawarcie nowej umowy dotyczącej całego budynku. Niezależnie od tego w jaki sposób Pan dokona zmiany umowy najmu, podstawą opodatkowania zawsze będzie dochód jaki Pan osiągnie z tego tytułu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika