Zmiana przeznaczenia nieruchomości

Pytanie:

"Mam możliwość kupna pola od rolnika. Potem chciałabym przekształcić część tego pola na działkę budowlaną (nie jestem rolnikiem). Czy jest taka możliwość? Jeśli tak to gdzie się udać i jak to zrobić?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana przeznaczenia nieruchomości

Oczywiście istnieje taka możliwość. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (jeżeli nieruchomość nie jest dzierżawiona), prawo pierwokupu tej nieruchomości przysługuje Agencji Nieruchomości Rolnych. Należy więc w pierwszej kolejności zawiadomić Agencję o planowanej sprzedaży nieruchomści rolnej i wyczekać odpowiedni (30 - dniowy termin) na wykonanie prawa pierwokupu przez Agencję. Jeżeli Agencja nie wykona swego prawa pierwokupu, może Pan kupić ziemię. Aby zmienić przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolne, należy uzyskać odpowiednią decyzję. Właściwy organ do wydania decyzji zalezy od klasy danych gruntów rolnych, jednakże pierwszym krokiem w celu uzyskania takiej decyzji jest wniosek do wójta gminy (odpowiednio - burmistrza lub prezydenta miasta).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika