Zmiana żądania w sprawie o rozwód
Pytanie:
"Mój znajomy złożył pozew o rozwód bez orzekania o winie. Jego żona również chce rozwodu ale z orzeczeniem winy męża. W trakcie kilku spraw i przesłuchiwania świadków okazało się że małżonka spotykała się ukradkiem z jakimś mężczyzną i osoba która dawała jej alibi przyznała że kłamała mówiąc np. że spała u niej a tak na prawdę była z jakimś mężczyzną. Czy po kilku odbytych sprawach mój znajomy ma prawo zmiany w pozwie o rozpad małżeństwa z orzeczeniem winy żony?"
Odpowiedź prawnika: Zmiana żądania w sprawie o rozwód
Uprawnienie takie zostało wskazane przez doktrynę prawa i zostało wyinterpretowane z orzeczeń Sądu Najwyższego. Jak wskazuje bowiem Bronisław Czech w komentarzu do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III) ss. 960) „małżonek może w toku procesu rozwodowego zmieniać swoje stanowisko w przedmiocie orzekania o winie. Decydujące jest stanowisko z chwili zamknięcia rozprawy w drugiej instancji (z uzasadnienia uchwały SN z dnia 2 lipca 1985 r., III CZP 39/85). Zarówno zgodę na orzeczenie rozwodu, jak i zgodę (żądanie) na zaniechanie orzekania o winie cofnąć można aż do chwili zamknięcia rozprawy w drugiej instancji (orz. SN z dnia 4 sierpnia 1958 r., 1 CR 1127/57)"
W świetle powyższego, w związku z pojawieniem się nowych okoliczności sprawy, uzasadniających orzeczenie rozwodu z winy żony, Pani znajomy może zmienić żądanie z jakim wystąpił.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?