Znaczenie ugody przed mediatorem
Pytanie:
"Przed złożeniem pozwu o rozwód, strony drogą mediacji chcą zawrzeć szereg ustaleń/ zobowiązań, które będą obowiązywać po ewentualnym otrzymaniu rozwodu. Ustalenia te dotyczyć mają m.in. korzystania z lokalu usługowego, zabezpieczenia materialnego przyszłości pełnoletnich dzieci itp. Wszystkie ustalenia/ oświadczenia chcą zawrzeć w ugodzie mediacyjnej i dołączyć do pozwu rozwodowego. Jaką wartość cywilno-prawną mają zawarte w ugodzie mediacyjnej zobowiązania obu stron? Czy oświadczenie złożone przez strony w ugodzie mediacyjnej mają wartość umowy wstępnej, a jeżeli oświadczenie jest warunkowe - umowy przyrzeczonej?"
Odpowiedź prawnika: Znaczenie ugody przed mediatorem
Jeżeli zawarto ugodę przed mediatorem, sąd właściwy dla sprawy o rozwód na wniosek strony przeprowadza postępowanie co do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem. Jeżeli ugoda podlega wykonaniu w drodze egzekucji (np. alimenty), sąd zatwierdza ją przez nadanie jej klauzuli wykonalności. Sąd jednak odmawia nadania klauzuli wykonalności albo zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem, w całości lub części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności. Ugoda przed mediatorem jest tytułem egzekucyjnym. Po zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności stanowi samodzielną podstawę do egzekucji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?