Głosowanie wg zasady jeden właściciel - jeden głos

Pytanie:

"Art. 23 ust. 2 Ustawy o własności lokali mówi, że w określonej sprawie można głosować w ten sposób, że na każdego właściciela przypada jeden głos. Czy do każdej Uchwały należy załączyć Uchwałę dodatkową motywującą, że 1 właściciel = 1 głos - czy może to być jedna Uchwała dotycząca wielu Uchwał? Czy głosując nad Uchwałą "1 właściciel = 1 głos" obowiązuje zasada głosowania wg posiadanych udziałów? Co to jest głosowanie grupowe - podobno taka zasada grupowego głosowania istnieje - na czym ona polega i jaka jest podstawa prawna takiego głosowania? Czy w głosowaniu grupowym istnieje jakiś próg 20% ? "

Odpowiedź prawnika: Głosowanie wg zasady jeden właściciel - jeden głos

Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o własności lokali, uchwały co do zasady podejmowane są większością głosów, liczoną według wielkości udziałów. Ustawa jednak dopuszcza głosowanie, w którym każdy z właścicieli lokali ma jeden głos. O takim trybie podejmowania uchwał właściciele moga zadecydować już w umowie pomiędzy sobą, a także w uchwale, poprzedzającej uchwałę podjętą według zasady jeden właściciel = w głos. Jeżeli w umowie nie postanowiono inaczej, uchwała o trybie głosowania zapada według zasady ogólnej, a więc właścicielom przypadają głosy według wielkości ich udziałów. Jeżeli zaś suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej. W tym ostatnim wypadku (a więc tylko, gdy suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1) ma miejsce głosowanie "grupowe". Zgodnie z przepisem, próg 20% udziałów w nieruchomości wspólnej w tym przypadku, jest konieczny do zarządzenia głosowania według zasady jeden właściciel = 1 głos.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika