Zniesienie współwłasności a droga konieczna

Pytanie klienta:

""Przygotowujemy wniosek o zniesienie współwłasności. Należy ustanowić służebność terenu (przejazd) zapewniający dojazd do jednej z części po zniesieniu współwłasności. Czyj to będzie teren po zniesieniu współwłasności (kto za niego będzie płacił podatek)? ""

Odpowiedź prawnika:

Z pytania wynika, że zniesienie współwłasności ma nastąpić przez podział rzeczy wspólnej. W wyniku takiego podziału (o ile zostanie dokonany) nastąpi podział rzeczy na dwie części- w tym przypadku powstaną dwie nieruchomości. Z pytania wynika, że jedna z tych nieruchomości nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich. W takiej sytuacji właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna). W następstwie wyznaczenia drogi koniecznej teren na którym zostanie ustanowiona droga konieczna, nadal będzi należał do właściciela tej nieruchomości do której należał przed ustanowieniem tej służebności, i to właściciel będzie płacił za ten teren podatek. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między zainteresowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej. Ponadto należy podkreślić, że właśnie dlatego ustanowienie drogi koniecznej następuje za wynagrodzeniem, żeby zrekompensować szkodę jaka z tego powodu może wystąpić. Jeżeli szkoda przewyższy wynagrodzenie - można wystąpić o podwyższenie wynagrodzenia lub o naprawienie szkody. Kwestia jest bardzo złożona. Mając na względzie uniknięcie w przyszłości problemów związanych z niewłaściwym zniesieniem współwłasnosci- sugerujem, aby Pan/i zasięgnął porady (po wskazaniu wszystkich szczegółów związanych ze sprawą) dotyczącej tego jak najkorzystniej pod względem finansowym dokonać zniesienia współwłasności.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.