Zniesienie współwłasności działki niepodzielnej

Pytanie:

"Działka która z racji zbyt małej powierzchni nie nadaje się w świetle naszego prawa do podziału zamieszkiwana jest przez dwóch współwłaścicieli z których jeden jest ubezwłasnowolniony całkowicie i nad nim opiekę sprawuje osoba trzecia. Czy sąd na wniosek opiekuna może dokonać sprzedaży takiej niepodzielnej działki bez zgody drugiego współwłaściciela? Czy powód, iż sprzedaż działki potrzebna jest by uzyskana kwota ze sprzedaży miała służyć jako dopłata do ośrodka opieki społecznej w którym ma zamieszkać współwłaściciel jest wystarczającym powodem by takiego podziału dokonać , czy tez można to czynić tylko w stosunku do działek podzielnych. Jeśli bowiem działki nie da się podzielić to prawdopodobnie do ośrodka opieki dopłacać będzie skarb państwa lub solidarnie członkowie rodziny i przez jak długi czas powinni takie alimenty płacić ? Rozumiem że wiele zależy od Rady Gminy jak problem ludzi chorych jest zapisany w uchwałach."

Odpowiedź prawnika: Zniesienie współwłasności działki niepodzielnej

Możliwość żądania zniesienia współwłasności jest uprawnieniem właściciela. Zatem, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności na drodze sądowej, także wtedy gdy nieruchomość jest niepodzielna. Do żądania sądowego zniesienia współwłasności nie jest potrzebna zgoda drugiego ze współwłaścicieli (opłata od wniosku, który nie zawiera propozycji zgodnego podziału jest wyższa), co nie oznacza jednak, że interesy ubezwłasnowolnionego współwłaściciela zostaną pominięte.

Jeżeli nieruchomość nie da się podzielić fizycznie (jak Państwo podajecie) to sąd może przyznać nieruchomość jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty drugiego współwłaściciela. Możliwa jest również sądowa sprzedaż całej działki, a pieniądze uzyskane z tej działki będą podzielone pomiędzy współwłaścicieli. Kwestie te zostały opisane w Zniesienie współwłasności

W postępowaniu sądowym opiekun może reprezentować ubezwłasnowolnionego nie we wszystkich sprawach. Opiekun nie może reprezentować osób pozostających pod jego opieką przy sprawach między jedną z tych osób a opiekunem albo jego małżonkiem, zstępnymi, wstępnymi lub rodzeństwem, chyba że czynność prawna polega na bezpłatnym przysporzeniu na rzecz osoby pozostającej pod opieką. W takiej sytuacji należy ustanowić kuratora, który powinien dbać o interesy ubezwłasnowolnionego w postępowaniu znoszącym współwłasność.

Ponadto, opiekun, powinien uzyskiwać zezwolenie sądu opiekuńczego we wszelkich ważniejszych sprawach, które dotyczą osoby lub majątku małoletniego. Wydaje się, że sąd może udzielić zgody na zniesienie współwłasności w taki sposób, by ubezwłasnowolniony otrzymał pieniądze, które następnie będą wykorzystywane na jego utrzymanie, chociaż, co oczywiste, ostateczne rozstrzygnięcie będzie należało do sądu.

Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej i rodzeństwo, przy czym obciąża się zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi. Obowiązek ten wygasa – z chwilą śmierci osoby uprawnionej (czyli ubezwłasnowolnionego) lub, w stosunku do tej osoby z chwilą jej śmierci, a także wtedy, gdy zmienia się sytuacja uprawnionego (a więc wtedy gdy jest on w stanie zaspokoić swoje usprawiedliwione potrzeby).

W przypadku umieszczenia osoby chorej w DPS-ie,  obowiązek alimentacyny może być wypełniony poprzez wnoszenie opłaty za pobyt w tym domu:  

  1. mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, 

  2. małżonek, zstępni przed wstępnymi (jeżeli są spełnione kryteria dochodwe, o których mowa poniżej)

  3. gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej 

- przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą

  • mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70 % swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70 % tego dochodu; 

  • małżonek, zstępni przed wstępnymi - zgodnie z umową zawartą z kierownikiem DPS-u:

  1. w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 250 % kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 250 % tego kryterium, 

  2. w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 250 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 250 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie; 

  • gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej - w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.

W przypadku niewywiązywania się osób, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, z obowiązku opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej opłaty te zastępczo wnosi gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Gminie przysługuje prawo dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika