Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W pierwszej kolejności należy zatem stwierdzić, że przepis ten znajduje zastosowanie jedynie w odniesieniu do egzemplarzy utworu, a zatem konieczne jest istnienie materialnego nośnika (obraz na płótnie, nagranie na płycie, odbitka zdjęcia itp.). Tym samym, nie będzie można zastosować go w przypadku galerii internetowej, ponieważ utwory tam zamieszczone mają postać zdematerializowaną. Biorąc pod uwagę, że ustawa w art. 1 p.a. wyraźnie odróżnia utwory plastyczne od fotograficznych, przepis nie powinien mieć zastosowania do tych ostatnich.
Przepis nakłada pewne obowiązki na właściciela egzemplarza, nie rozróżniając między podstawami nabycia własności. Powstaną one zatem także jeżeli utwór został podarowany.
Cytowany przepis prawa autorskiego odnosi się do utworów wystawianych w miejscu publicznie dostępnym. W roli przykładów takich miejsc wskazuje się w literaturze prawa ogólnie dostępne drogi, place, ogrody, ale także wnętrza pomieszczeń, o ile są dostępne dla publiczności (tak E.Traple [w:] J. Barta et al., Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, wyd. II, LEX).
Ewentualne niewykonanie obowiązku może wiązać się z odpowiedzialnością za naruszenie autorskich praw osobistych (art. 78 p.a.).