Żona - osoba współpracująca na 1/4 etatu

Pytanie:

"Mam firmę usługową zatrudniającą dwóch pracowników. Chcę, aby żona zamknęła swoją firmę i pracowała w mojej. Żona ma rentę socjalną. Czy mogę żonę zatrudnić jako osobę współpracującą na 1/4 etatu? Jakie składki zapłacę za żonę?"

Odpowiedź prawnika: Żona - osoba współpracująca na 1/4 etatu

Oczywiście może Pan zatrudnić żonę, która będzie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (rentowym, emerytalnym, chorobowym i wypadkowym) jako osoba współpracująca. Jednakże w takim przypadku prawo do renty socjalnej może ulec zawieszeniu. Jak bowiem wskazuje przepis art. 10 ustawy o rencie socjalnej, prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Nie ma wątpliwości, iż osoba współpracująca z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą czy też zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym - Pańska matka będzie więc objęta zakresem tej normy prawnej.

Wspomniana renta podlega zawieszeniu w przypadku osiągnięcia w danym miesiącu kalendarzowym przychodu w łącznej kwocie wyższej niż 30 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone przez Prezesa GUS wynosi aktualnie 3.096,55 zł, w związku z czym kwota progowa przychodu będzie wynosić 930 zł. Przekroczenie tej kwoty przychodu spowoduje zawieszenie świadczenia.

W zakresie ubezpieczeń pracowniczych prosimy o zapoznanie się z artykułami:

 


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika