Zwolnienie lekarskie w dniu wolnym od pracy

Pytanie klienta:

""Zatrudniam pracownika w równoważnym systemie czasu pracy. Pracownik pracuje 5 dni w tygodniu od wtorku do soboty. Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie od poniedziałku do poniedziałku. Czy za L-4 w poniedziałki należy sie pracownikowi wolny dzień?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, „zaświadczenie lekarskie wystawia lekarz, lekarz dentysta, starszy felczer lub felczer prowadzący leczenie, na okres, w którym ubezpieczony ze względu na stan zdrowia powinien powstrzymać się od pracy, jednak nie dłuższy niż do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia ubezpieczonego”.

W związku z powyższym, zwolnienie lekarskie (zaświadczenie lekarskie) stanowi tylko dowód pomocny do ustalenia czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, a tym samym do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego.

Zwolnienie lekarskie nie jest tożsame z udzieleniem dni wolnych od pracy proporcjonalnie do okresu wskazanego na zwolnieniu. Jak zostało już wcześniej powiedziane, jest to jedynie okres w którym pracownik powinien powstrzymywać się od pracy, bez względu na to czy akurat w tym czasie jest zobowiązany do wykonywania pracy.

W związku z powyższym nie jest Pan zobowiązany do udzielenia pracownikowi dodatkowych dni wolnych od pracy.