Zwolnienie od kosztów sądowych a zabezpieczenie

Pytanie:

"Zostałam poszkodowana przez członków zarządu spółki z o.o., którzy dopuścili się oszustwa. W chwili obecnej toczy się postępowanie przygotowawcze p-ko dwóm z nich. Zastanawiam się nad wytoczeniem powództwa adhezyjnego i wystąpieniem z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia na majątku jednego z członków zarządu. Ze względu na trudną sytuację materialną chciałabym też wystąpić z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych. Gdybym wraz z powództwem adhezyjnym złożyła wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych oraz wniosek o zabezpieczenie roszczenia, to czy ewentualne zwolnienie mnie od kosztów sądowych oznaczałoby również zwolnienie od obowiązku wniesienia 2% opłaty dla komornika za zabezpieczenie roszczenia? W którym momencie rozpatrywane byłyby te dwa wnioski i kiedy musiałabym uiścić opłatę dla komornika? "

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie od kosztów sądowych a zabezpieczenie

Zgodnie z art. 771 kodeksu postępowania cywilnego: Zwolnienie od kosztów sądowych, przyznane stronie przez sąd w postępowaniu rozpoznawczym lub z którego strona korzysta z mocy ustawy, rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne.

Zwolnienie to dotyczy zatem również opłat egzekucyjnych określonych w rozdziale 7 ustawy o kosztach sądowych i egzekucji. Przyjmuje się, iż zwolnienie od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych obejmuje również opłatę za wykonanie przez komornika postanowienia sądu o udzieleniu zabezpieczania wydanego w postępowaniu zabezpieczającym, gdyż do postępowania zabezpieczającego stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu egzekucyjnym (taki pogląd został wyrażony przez A. Marciniak Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji. Komentarz, Warszawa 2008 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, ss. 336, choć w tej kwestii występują także w literaturze prawniczej poglądy odmienne).

Zatem wynika z tego, iż w razie zwolnienia Pani przez sąd z kosztów sądowych, będzie Pani zwolniona również z obowiązku ponoszenia opłaty egzekucyjnej określonej w art. 45 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Z tych przepisów wynika, iż nie jest konieczne składanie osobnego wniosku o zwolnienie z kosztów postępowania rozpoznawczego i osobnego o zwolnienie z kosztów postępowania egzekucyjnego, wystarcza jeden wniosek, postanowienie zaś o zwolnieniu od kosztów sądowych automatycznie (z mocy art. 771 kpc rozciąga się na postępowanie egzekucyjne).

Sam wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych rozpatrywany jest przez sąd przed przyjęciem pozwu do rozpoznania, gdyż czynność ta zależy od zwolnienia od kosztów sądowych (jeśli zwolnienie do kosztów nie zostanie udzielone, to strona jest zobowiązana do uiszczenia opłaty sądowej od pozwu, sąd zaś nie może podjąć żadnej czynności procesowej na podstawie pisma, od którego nie została uiszczona opłata). Wniosek o zabezpieczenie roszczenia składany wraz z powództwem adhezyjnym jest rozpatrywany nie przez sąd a przez prokuratora, stąd też rozpatrzenie tych dwóch wniosków (o zabezpieczenie roszczenia i zwolnienie od kosztów) może nastąpić w różnym czasie. Wniosek o zabezpieczenie złożony wraz z pismem wszczynającym postępowanie (pozwem) nie podlega opłacie sądowej.  

Jeśli chodzi o samą opłatę na rzecz komornika, to zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o komornikach należy ją wnieść wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia, bądź w terminie 7 dni od wezwania komornika do jej uiszczenia.

Powyższe zasady powinny odnosić się także do powództwa cywilnego wniesionego w postępowaniu karnym (tzw. powództwo adhezyjne) na podstawie art. 70 kodeksu postępowania karnego, z tą tylko odmiennością iż w sprawie wniosku o zabezpieczenie roszczenia złożonego wraz z takim powództwem rozstrzyga nie sąd a prokurator.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika