Zwrot kaucji po wykupieniu mieszkania

Pytanie:

"Zwracam się do Państwa z zapytaniem. Pracownik wprowadził się w 1989 do mieszkania komunalnego wpłacając tzw. kaucję. W 2005 roku wykupił to mieszkanie na własność. Powołując się na art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001po nabyciu praw własności kaucja wpłacona przed 1994 r. podlega zwrotowi. Jednak pani w urzędzie stwierdziła, że się nie należy. Proszę o wyjaśnienie kto ma rację. "

Odpowiedź prawnika: Zwrot kaucji po wykupieniu mieszkania

Kaucja wpłacona przez najemcę przed dniem 12 listopada 1994 r., pomniejszona o ewentualne należności wynajmującego z tytułu najmu, podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę. Jeżeli kaucja została wpłacona przez najemcę w okresie obowiązywania poprzedniej ustawy, tzn. między 12 listopada 1994 r. a 21 czerwca 2001 r., to podlega ona zwrotowi w zwaloryzowanej kwocie odpowiadającej przyjętemu przy jej wpłacaniu procentowi wartości odtworzeniowej lokalu obowiązującej w dniu jej zwrotu, w terminie miesiąca. Zwrócona kwota nie może być jednak niższa od kwoty kaucji wpłaconej przez najemcę. Kaucja została wpłacona w okresie obowiązywania ustawy Prawo lokalowe, która przewidywała obowiązek wniesienia kaucji przez najemcę, a rozporządzenie do tej ustawy określało zasady  zwrotu kaucji. Wydaje się więc, iż w opisywanym przypadku, jeśli kaucja nie została w całości przeznaczona na należności z tytułu umowy najmu, należy się jej zwrot.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika