Zwrot kaucji przy wykupie mieszkania
Pytanie:
"Jestem najemcą mieszkania komunalnego. Po podpisaniu umowy najmu w 1985r, wpłaciłem kaucję do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Obecnie wykupuję je na własność. Czy należy mi się zwrot kaucji i czy obejmuje ją waloryzacja? Proszę o podanie podstawy prawnej."
Odpowiedź prawnika: Zwrot kaucji przy wykupie mieszkania
Kaucja w przypadku najmu lokali mieszkalnych została uregulowana w Ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 266). Do kaucji wpłaconych w 1985 r. zastosowanie ma art. 36 ust. 1, wg którego kaucja wpłacona przez najemcę przed dniem 12 listopada 1994 r., pomniejszona o ewentualne należności wynajmującego z tytułu najmu, podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę.
Co do kaucji wpłaconych w okresie obowiązywania ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (obowiązywała od 12 listopada 1994 r. do 1 stycznia 2002 r.), to art. 36 ust. 2 wyraźnie nakazuje waloryzację zwracanej kaucji i określa jej sposób. Przepisy nie mówią o waloryzacji kaucji wpłaconych wcześniej, jednakże Sąd Najwyższy stwierdził w uchwale z 26 września 2002 r. (sygn. III CZP 58/2002), iż nie jest wyłączona możliwości stosowania art. 3581 § 3 kodeksu cywilnego (przewidujący możliwość waloryzacji wierzytelności pieniężnej) w zakresie waloryzacji wierzytelności o zwrot kaucji wpłaconej przez najemcę przed dniem 12 listopada 1994 r. Sąd Najwyższy uznał zatem, że możliwe jest waloryzowanie wszystkich wpłaconych kaucji mieszkaniowych, przy czym reguły takiej waloryzacji uzależnione są od daty wpłacenia kaucji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?