Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z e znowelizowanym art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:
-
uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
-
zatrudnienia w formie telepracy.
Jak wynika z powyższego, pracodawca (o którym mowa powyżej) może zatrudnić osobę ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w zakładzie pracy, ale po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej, albo może zatrudnić takiego pracownika w formie telepracy (bez potrzeby uzyskiwania w/w opinii PIP).
Należy jednak pamiętać, iż pracodawca zatrudniając pracownika (o którym mowa powyżej) w formie telepracy, będzie zobowiązany do zapewnienia mu warunków pracy na podstawie znowelizowanego kodeksu pracy.