Alimenty a praca w Wielkiej Brytanii

Pytanie:

Czy jeżeli ojciec dziecka i mój mąż mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii a wraz z nim ja oraz dziecko, mogę wystąpić o alimenty w Wielkiej Brytanii czy też muszę to zrobić w Polsce? Jakie są możliwości wyjazdu lub odzyskania paszportu jeżeli podczas pobytu za granicą mój mąż go zabierze (w paszporcie jest wpisane dziecko) a ja będę chciała wyjechać? Czy mogę poprosić o pomoc tutejszą policję? Czy mogę wyjechać bez paszportu i w jaki sposób? Czy może powinnam wystąpić do konsulatu o nowy paszport?

Masz inne pytanie do prawnika?

2.1.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Alimenty a praca w Wielkiej Brytanii

Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie czy właściwym sądem dla dochodzenia alimentów w powyższym przypadku jest sąd angielski. Podstawę prawną jurysdykcji sądów polskich w sprawach o alimenty stanowi art. 1103 pkt 3 kpc, który stanowi, że sprawy nie wymienione w tytule poprzedzającym, a rozpoznawane w procesie, należą do jurysdykcji krajowej jeżeli sprawa dotyczy przedmiotu sporu znajdującego się w Polsce, spadku otwartego w Polsce lub zobowiązania które powstało, albo ma być wykonane w Polsce.

Właściwą jednostką dla udzielenia pomocy jest polska ambasada. Zgodnie z ustawą o paszportach może się Pani starać o wydanie paszportu tymczasowego. Paszporty tymczasowe wydaje konsul w celu umożliwienia powrotu do kraju obywatelom polskim przebywającym czasowo za granicą, którzy nie posiadają paszportu polskiego, oraz obywatelom polskim przebywającym na stałe za granicą na czas oczekiwania przez nich na doręczenie paszportu wykonanego w kraju. Paszporty i paszporty tymczasowe wydaje się po przedstawieniu wymaganych dokumentów i uiszczeniu należnych opłat. Opłaty te może ponieść rodzina w Polsce.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

polećcie adwokata w Toruniu

4.7.2021 przez: emma121

Okres ciąży a alimenty

11.11.2020 przez: Robi13

Adwokat pomorskie

30.4.2020 przez: marta.j