Badanie kontrolne pracownicy w ciąży

Pytanie:

Pracownica, która jest w ciąży (praca na stanowisku biurowym) w 6 tygodniu dostarczyła pracodawcy zwolnienie lekarskie od 24.09.2007 do 23.10.2007 (30 dni). W dniu 20.09.2007 wystąpiła o urlop bezpłatny na 25 i 26 września, na który pracodawca wyraził zgodę. Czy po 30 dniach zwolnienia, jeżeli pracownica zgłosi się do pracy w dniu 24.10.2007, muszę skierować pracownicę na badania kontrolne pomimo ważnego zaświadczenia lekarskiego? Czy 2 dni bezpłatnego przerywają ciągłość chorobowego, że nie będę musiała wysłać pracownika na badanie kontrolne? Jeżeli nie, to czy muszę w skierowaniu na badanie kontrolne zaznaczyć, że pracownica jest w ciąży?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Badanie kontrolne pracownicy w ciąży

Zgodnie z art. 229 § 2 kodeksu pracy pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Z powyższego przepisu wynika obowiązek przeprowadzenia dodatkowych badań kontrolnych także w sytuacji, gdy pracownik ma ważne badania okresowe. Na to badanie kontrolne należy skierować pracownika nawet, gdyby przed samą chorobą był na badaniach okresowych. Naszym zdaniem dwa dni urlopu bezpłatnego nie przerywają ciągłości zwolnienia chorobowego z punktu widzenia obowiązku przeprowadzenia przedmiotowych badań. W okresie urlopu bezpłatnego pracownica nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego, lecz nie zmienia to faktu, iż przez ten czas była niezdolna do pracy, co potwierdza zaświadczenie lekarskie. Z uwagi więc na cel tych badań, należy je w tym wypadku przeprowadzić. Warto nadmienić, iż obowiązek pracodawcy skierowania na badania kontrolne po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego dotyczy pracownika, który po upływie tego okresu stawił się do pracy i zgłosił gotowość jej wykonywania (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 września 2001 r., I PKN 639/2000).  

Zgodnie z § 4 rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę.  Skierowanie powinno zawierać:  

  1. określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie ma być wykonane,  
  2. w przypadku osób przyjmowanych do pracy lub pracowników przenoszonych na inne stanowiska pracy - określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona; w tym przypadku pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej potrzebom zakładu,  
  3. w przypadku pracowników - określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony,  
  4. informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.  

Potrzebujesz porady prawnej?

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.   Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)

Powstanie i ustanie stosunku pracy nauczycieli akademickich

Powstanie i ustanie stosunku pracy nauczycieli akademickich

  Nauczycielami akademickimi są: pracownicy naukowo-dydaktyczni zatrudnieni na stanowiskach: profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, adiunkta, asystenta, pracownicy dydaktyczni zatrudnieni na stanowiskach: starszego wykładowcy, wykładowcy, lektora, instruktora, pracownicy (...)

Gdy nie ma związku zawodowego, ciąża nie chroni przed zwolnieniem

Gdy nie ma związku zawodowego, ciąża nie chroni przed zwolnieniem

Powódka była zatrudniona w pozwanej Spółce na czas nieokreślony. W dniu 4 listopada 2002 r. pozwana Spółka wypowiedziała powódce umowę o pracę. W dniu 5 listopada 2002 r. powódka powiadomiła dział kadr, że dysponuje zaświadczeniem lekarskim o podejrzeniu (...)

Jakie leczenie stomatologiczne mamy zagwarantowane?

Jakie leczenie stomatologiczne mamy zagwarantowane?

Leczenie stomatologiczne - czyli co? Stomatologia zajmuje się leczeniem chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej. Możesz wybrać dowolną placówkę lub dentystę, którzy posiadają podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. W ramach leczenia stomatologicznego (...)

Zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli

Zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli

Do kogo odnoszą się zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli ? Zasadom zatrudniania i zwalniania nauczycieli podlegają: nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni publicznych przedszkoli, szkół (w tym wyższych), placówek, zakładów poprawczych, schronisk dla (...)

Kontroli nie ma, promienie harcują...

Kontroli nie ma, promienie harcują...

NIK opublikował wyniki najnowszej kontroli. Izba przyjrzała się temu, jak funkcjonuje w Polsce monitoring pól elektromagnetycznych, których źródłem są m.in. nadajniki telefonii komórkowej.  NIK o działaniach organów administracji publicznej w zakresie (...)

Co każdy powinien wiedzieć z dziedziny BHP?

Co każdy powinien wiedzieć z dziedziny BHP?

O czym powinien pamiętać pracownik w zakresie BHP?  Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy  Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika m.in. z art. 66 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jego gwarantem są obowiązki pracodawcy dotyczące (...)

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Prezes UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. Do tej pory wyeliminowaliśmy ponad 7,2 tys. ofert internetowych, a ponad 170 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze - to efekty pracy ekspertów (...)

Pielęgniarki i położne

Pielęgniarki i położne

  Kto może wykonywać zawód pielęgniarki i położnej? Zawód pielęgniarki i położnej może wykonywać osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu stwierdzone przez okręgową radę pielęgniarek i położnych. Potocznie mówi się tylko o pielęgniarkach i położnych, jako (...)

Ustawa o pracy zdalnej

Ustawa o pracy zdalnej

Ustawa czeka na podpis Prezydenta Parlament zakończył prace nad ustawą wprowadzającą pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy. Przepisy regulują także kwestie związane z kontrolą trzeźwości pracowników. – "W ten sposób odpowiadamy na nowe trendy na rynku pracy, a także (...)

Ułatwienia w tarczy – jak uzyskać orzeczenie lekarskie?

Ułatwienia w tarczy – jak uzyskać orzeczenie lekarskie?

Orzeczenie lekarskie może zostać wydane przez innego lekarza niż lekarz medycyny pracy. Taką możliwość dały pracownikom przepisy tarczy antykryzysowej. Dodatkowo cały czas istnieje możliwość zdalnego wydawania zaświadczeń. O czym powinni wiedzieć nie tylko pracownicy, a także pracodawcy (...)

Co zmieni się w Prawie drogowym?

Co zmieni się w Prawie drogowym?

24 lipca 2007 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Jej zasadniczym celem jest uporządkowanie stanu prawnego w zakresie kompetencji służb i organów publicznych do dokonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego. Oprócz tego zmiana (...)

Zastrzeżenia dot. rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy

Zastrzeżenia dot. rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy

Projekt nowelizacji ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 oraz z 2006 r. Nr 141, poz. 1011) jest efektem rozwiązań wypracowanych podczas Programu MATRA „Redefinicja odpowiedzialności Ministerstwa Zdrowia za opiekę zdrowotną nad pracującymi (...)

Ochrona zdrowia nauczyciela

Ochrona zdrowia nauczyciela

  Środki finansowe na pomoc zdrowotną dla nauczycieli Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc (...)

Nowe wymagania dla stacji kontroli pojazdów

Nowe wymagania dla stacji kontroli pojazdów

W zasadzie 25 marca 2006 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów.  Jakie są nowe wymagania ogólne dla stacji kontroli pojazdów? Stacja (...)

Na nowo określone wymagania dla stacji kontroli pojazdów

Na nowo określone wymagania dla stacji kontroli pojazdów

21 lutego 2005 r. weszło w życie rozporządzenie, które ma podstawowe znaczenie dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą stacje kontroli pojazdów. Obowiązek przedstawiania pojazdu do badania technicznego wynika z treści ustawy Prawo o ruchu drogowym. To tam zawarto regułę, zgodnie z którą (...)

Umowa o pracę i mianowanie nauczyciela

Umowa o pracę i mianowanie nauczyciela

Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy odpowiednio na podstawie umowy o pracę lub mianowania na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami oraz zgodnie z posiadanym przez (...)

Kontrola wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Czy ktoś kontroluje ZUS?

Kontrola wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Czy ktoś kontroluje ZUS?

Kogo dotyczy kontrola zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych? Kontrola wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych dotyczy zadań i obowiązków wykonywanych przez płatników składek. Kontrolę tą przeprowadzają inspektorzy kontroli ZUS. Na czym polega (...)

Czy i jak można zwolnić nauczyciela - opinia prawna

Czy i jak można zwolnić nauczyciela - opinia prawna

Stan faktyczny  Jestem dyrektorem liceum ogólnokształcącego. Aktualnie zatrudniam kilku nauczycieli mianowanych w wieku nie przekraczającym 65 roku życia. Nadmieniam, że osoby te poprzez swój wieloletni staż pracy (ponad trzydziestoletni okres zatrudnienia) uzyskały na mocy art. 88 ust. (...)

Czy kontroler może mieć wgląd w akta osobowe?

Czy kontroler może mieć wgląd w akta osobowe?

Kontrola w firmie i akta osobowe Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedsiębiorcy zwracają się z pytaniami, czy w ramach przeprowadzanych kontroli instytucje, takie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych (...)

Ochrona zdrowia nauczyciela

Ochrona zdrowia nauczyciela

  Środki finansowe na pomoc zdrowotną dla nauczycieli Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego, organy prowadzące szkoły przeznaczą corocznie w budżetach odpowiednie środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc (...)

Nowe wymagania dla stacji kontroli pojazdów

Nowe wymagania dla stacji kontroli pojazdów

W zasadzie 25 marca 2006 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów.  Jakie są nowe wymagania ogólne dla stacji kontroli pojazdów? Stacja (...)

Na nowo określone wymagania dla stacji kontroli pojazdów

Na nowo określone wymagania dla stacji kontroli pojazdów

21 lutego 2005 r. weszło w życie rozporządzenie, które ma podstawowe znaczenie dla tych przedsiębiorców, którzy prowadzą stacje kontroli pojazdów. Obowiązek przedstawiania pojazdu do badania technicznego wynika z treści ustawy Prawo o ruchu drogowym. To tam zawarto regułę, zgodnie z którą (...)

Umowa o pracę i mianowanie nauczyciela

Umowa o pracę i mianowanie nauczyciela

Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy odpowiednio na podstawie umowy o pracę lub mianowania na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami oraz zgodnie z posiadanym przez (...)

Kontrola wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Czy ktoś kontroluje ZUS?

Kontrola wykonywania zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Czy ktoś kontroluje ZUS?

Kogo dotyczy kontrola zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych? Kontrola wykonywania zadań i obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych dotyczy zadań i obowiązków wykonywanych przez płatników składek. Kontrolę tą przeprowadzają inspektorzy kontroli ZUS. Na czym polega (...)

Powstanie i ustanie stosunku pracy nauczycieli akademickich

Powstanie i ustanie stosunku pracy nauczycieli akademickich

  Nauczycielami akademickimi są: pracownicy naukowo-dydaktyczni zatrudnieni na stanowiskach: profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, adiunkta, asystenta, pracownicy dydaktyczni zatrudnieni na stanowiskach: starszego wykładowcy, wykładowcy, lektora, instruktora, pracownicy (...)

Czy i jak można zwolnić nauczyciela - opinia prawna

Czy i jak można zwolnić nauczyciela - opinia prawna

Stan faktyczny  Jestem dyrektorem liceum ogólnokształcącego. Aktualnie zatrudniam kilku nauczycieli mianowanych w wieku nie przekraczającym 65 roku życia. Nadmieniam, że osoby te poprzez swój wieloletni staż pracy (ponad trzydziestoletni okres zatrudnienia) uzyskały na mocy art. 88 ust. (...)

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

RODO w pracy - przetwarzanie danych w miejscu pracy.

Niniejszy artykuł uwzględnia zmiany wynikające z postanowień ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) oraz nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzonej ustawą z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych.   Rozporządzenie 2016/679 dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony (...)

Czy kontroler może mieć wgląd w akta osobowe?

Czy kontroler może mieć wgląd w akta osobowe?

Kontrola w firmie i akta osobowe Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedsiębiorcy zwracają się z pytaniami, czy w ramach przeprowadzanych kontroli instytucje, takie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych (...)

Zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli

Zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli

Do kogo odnoszą się zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli ? Zasadom zatrudniania i zwalniania nauczycieli podlegają: nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni publicznych przedszkoli, szkół (w tym wyższych), placówek, zakładów poprawczych, schronisk dla (...)

Program Profilaktyka 40 Plus

Program Profilaktyka 40 Plus

Program Profilaktyka 40 Plus obejmie blisko 11 mln Polaków od 40 do 65 roku życia w ciągu 5 lat. Jest to pierwszy tak szeroko zakrojony program badań profilaktycznych w Polsce. ##baner## Rząd wprowadza Program Profilaktyka 40 Plus W ramach Program Profilaktyka 40 Plus lekarz oceni indywidualne (...)

Badania lekarskie i szkolenia BHP w dobie koronawirusa

Badania lekarskie i szkolenia BHP w dobie koronawirusa

Zatrudniasz pracownika? Kończą Ci się badania okresowe? - w związku z zagrożeniem związanym z COVID-19 wprowadzono przepisy szczególne. Przeczytaj, jakie zmiany obowiązują w zakresie wykonywania profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz szkoleń BHP. Badania wstępne (...)

Szykują się zmiany w drogowym przewozie osób

Szykują się zmiany w drogowym przewozie osób

Trwają konsultacje publiczne nowelizacji ustawy o transporcie drogowym Na rynku przewozu osób samochodami osobowymi funkcjonują podmioty, których działalność polega na pośrednictwie w przekazywaniu zleceń przewozowych złożonych m.in. za pomocą aplikacji mobilnych pomiędzy pasażerami (...)

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Kontrole kotłów na paliwo stałe

Prezes UOKiK weryfikuje, czy kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. Do tej pory wyeliminowaliśmy ponad 7,2 tys. ofert internetowych, a ponad 170 przedsiębiorców podjęło dobrowolne działania naprawcze - to efekty pracy ekspertów (...)

Ułatwienia w tarczy – jak uzyskać orzeczenie lekarskie?

Ułatwienia w tarczy – jak uzyskać orzeczenie lekarskie?

Orzeczenie lekarskie może zostać wydane przez innego lekarza niż lekarz medycyny pracy. Taką możliwość dały pracownikom przepisy tarczy antykryzysowej. Dodatkowo cały czas istnieje możliwość zdalnego wydawania zaświadczeń. O czym powinni wiedzieć nie tylko pracownicy, a także pracodawcy (...)

Prawo pracy a koronawirus

Prawo pracy a koronawirus

W związku z licznymi wątpliwościami, dotyczącymi stosowania przepisów prawa pracy odnoszących się do relacji między pracodawcą a pracownikami w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała odpowiedzi na pytania dotyczące tej (...)

Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych

Kontrole stanu technicznego obiektów budowlanych

Dla zapewnienia utrzymania obiektów budowlanych we właściwym stanie, obowiązujące przepisy nakazują poddawanie obiektów budowlanych okresowym i doraźnym kontrolom stanu technicznego, wykonywanym przez odpowiednio wykwalifikowane osoby. ##baner## Odpowiedzialność za (...)

Jakie leczenie stomatologiczne mamy zagwarantowane?

Jakie leczenie stomatologiczne mamy zagwarantowane?

Leczenie stomatologiczne - czyli co? Stomatologia zajmuje się leczeniem chorób zębów, przyzębia i jamy ustnej. Możesz wybrać dowolną placówkę lub dentystę, którzy posiadają podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. W ramach leczenia stomatologicznego (...)

Emerytura nauczyciela

Emerytura nauczyciela

  Nauczyciele oraz członkowie ich rodzin mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z uwagi na fakt, iż są pracownikami podlegającymi powszechnemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Ale z uwagi na to, iż praca nauczyciela uważana jest za pracę o szczególnym (...)

Co zmieni się w Prawie drogowym?

Co zmieni się w Prawie drogowym?

24 lipca 2007 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Jej zasadniczym celem jest uporządkowanie stanu prawnego w zakresie kompetencji służb i organów publicznych do dokonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego. Oprócz tego zmiana (...)

Projekt zmian ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Projekt zmian ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. jest w Sejmie. Spis powszechny rozpocznie się dnia 1 kwietnia 2021 r., a zakończy 30 września 2021 r. Wywiad będzie odbywał się w drodze telefonicznej i internetowej, a gdy pozwolą (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zwolnienie nauczyciela na urlopie macierzyńskim

Zwolnienie nauczyciela na urlopie macierzyńskim

W jakich okolicznościach i na jakiej podstawie może dojść do zwolnienia z pracy nauczyciela mianowanego przebywającego na urlopie macierzyńskim? Nauczyciele mianowani podlegają szczególnej (...)

Kontrolne badanie lekarskie po chorobie pracownika

Kontrolne badanie lekarskie po chorobie pracownika

Pracownica od dnia 20.01.2007 r. dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B do 23.02.2007 r. 19.02.2007 r. urodziła pierwsze dziecko. Pracodawca udzielił pracownicy urlopu macierzyńskiego do 24.06.2007 (...)

Badanie trzeżwości pracownika

Badanie trzeżwości pracownika

Pracodawca obligatoryjnie, za zgodą pracownika na piśmie, wprowadził obowiązek badania trzeźwości przez uprawnionego pracownika pracodawcy.Jak te kwestie są uregulowane prawnie? Kto i kiedy może (...)

Alkomat w pracy

Alkomat w pracy

Pracodawca za pomocą swoich służb kontrolnych, przeprowadza przed lub w czasie pracy, badanie pracowników na zawartość alkoholu w organizmie. Idąc dalej, myśli o wprowadzeniu obowiązku oceny przez (...)

Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Czy można zwolnić kobietę w ciąży?

Witam, proszę o opinię prawną w następującej sprawie. W raz z żoną prowadzimy skromny interes (sprzedaż odzieży). 3 miesiące temu zatrudniliśmy dziewczynę na umowę o pracę na czas określony (...)

Wniosek o zwrot kosztów zakupu okularów

Wniosek o zwrot kosztów zakupu okularów

Spółka refunduje koszty zakupu okularów korekcyjnych pracownikom w ramach określonego zarządzeniem wewnętrznym limitu. Podstawą refundacji jest: wniosek pracownika wraz z załączonym zaświadczeniem (...)

Udzielenie pracownikowi urlopu a badanie kontrolne

Udzielenie pracownikowi urlopu a badanie kontrolne

Czy pracownikowi, który przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni można udzielić urlopu wypoczynkowego, bez zdolności do pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy? Czy można wysłać na (...)

Zwolnienie nauczyciela często chorującego

Zwolnienie nauczyciela często chorującego

Czy można skierować nauczyciela na Komisję Lekarską lub zwolnić z pracy, gdy nauczyciel przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 15.10.2001 do 15.10.2002, a po powrocie do pracy jest często (...)

Badanie psychologiczne nauczyciela

Badanie psychologiczne nauczyciela

Pracownica powołana na stanowisko zastępcy dyrektora w szkole, przez 4 miesiące przebywała na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę. Czy w zaistniałej sytuacji dyrektor szkoły (...)

Kontrola ZUS

Kontrola ZUS

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od 2003 roku. W roku 2004 przez okres 3 miesięcy zatrudniałem 1 pracownika. W najbliższych tygodniach spodziewam się kontroli z ZUS - w rozmowie (...)

Mianowanie

Mianowanie

Jestem n-lem jęz angielskiego w szkole średniej. W obecnej szkole pracuję od roku 1997 na tym samym stanowisku. w lipcu 2003 otrzymałam akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego, ale nadal nie jestem (...)

Podstawy zwolnienia nauczyciela

Podstawy zwolnienia nauczyciela

Nauczyciel dyplomowany w szkole, w której jestem dyrektorem, złożył na mnie doniesienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 § 1 kk i art. 284 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Tym samym przysporzył (...)

ZUS cofnął mi zasiłek chorobowy.

ZUS cofnął mi zasiłek chorobowy.

Mam duży problem z ZUS-em. Została mi cofnięty zasiłek chorobowy za niewstawienie się na badania kontrolne w ZUS-ie. Problem polega na tym że nie dotarło do mnie zawiadomienie o wstawienie się. (...)

Koszty badania okresowego pracowników

Koszty badania okresowego pracowników

Jestem pracownikiem firmy zatrudniającej ponad 100 osób, z główną siedzibą w Radomiu, ja pracuję w Warszawskim oddziale firmy, dostałam skierowanie na badania okresowe. Koszt takich badań w Warszawie (...)

Odprawa rentowa dla nauczycielki

Odprawa rentowa dla nauczycielki

Jestem 47-letnią nauczycielką przedszkolną z 26-letnim stażem pracy. Zły stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniem lekarza specjalisty o braku rokowań do zdolności zarobkowej sprawia, że przebywam (...)

Udzielenie pracownikowi urlopu a badanie kontrolne

Udzielenie pracownikowi urlopu a badanie kontrolne

Czy pracownikowi, który przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni można udzielić urlopu wypoczynkowego, bez zdolności do pracy wydanego przez lekarza medycyny pracy? Czy można wysłać na (...)

Zwolnienie nauczyciela często chorującego

Zwolnienie nauczyciela często chorującego

Czy można skierować nauczyciela na Komisję Lekarską lub zwolnić z pracy, gdy nauczyciel przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 15.10.2001 do 15.10.2002, a po powrocie do pracy jest często (...)

Badanie psychologiczne nauczyciela

Badanie psychologiczne nauczyciela

Pracownica powołana na stanowisko zastępcy dyrektora w szkole, przez 4 miesiące przebywała na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez lekarza psychiatrę. Czy w zaistniałej sytuacji dyrektor szkoły (...)

Kontrolne badanie lekarskie po chorobie pracownika

Kontrolne badanie lekarskie po chorobie pracownika

Pracownica od dnia 20.01.2007 r. dostarczyła zwolnienie lekarskie z kodem B do 23.02.2007 r. 19.02.2007 r. urodziła pierwsze dziecko. Pracodawca udzielił pracownicy urlopu macierzyńskiego do 24.06.2007 (...)

Kontrola ZUS

Kontrola ZUS

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od 2003 roku. W roku 2004 przez okres 3 miesięcy zatrudniałem 1 pracownika. W najbliższych tygodniach spodziewam się kontroli z ZUS - w rozmowie (...)

Mianowanie

Mianowanie

Jestem n-lem jęz angielskiego w szkole średniej. W obecnej szkole pracuję od roku 1997 na tym samym stanowisku. w lipcu 2003 otrzymałam akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego, ale nadal nie jestem (...)

Podstawy zwolnienia nauczyciela

Podstawy zwolnienia nauczyciela

Nauczyciel dyplomowany w szkole, w której jestem dyrektorem, złożył na mnie doniesienie o popełnieniu przestępstwa z art. 231 § 1 kk i art. 284 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Tym samym przysporzył (...)

Zwolnienie nauczyciela na urlopie macierzyńskim

Zwolnienie nauczyciela na urlopie macierzyńskim

W jakich okolicznościach i na jakiej podstawie może dojść do zwolnienia z pracy nauczyciela mianowanego przebywającego na urlopie macierzyńskim? Nauczyciele mianowani podlegają szczególnej (...)

ZUS cofnął mi zasiłek chorobowy.

ZUS cofnął mi zasiłek chorobowy.

Mam duży problem z ZUS-em. Została mi cofnięty zasiłek chorobowy za niewstawienie się na badania kontrolne w ZUS-ie. Problem polega na tym że nie dotarło do mnie zawiadomienie o wstawienie się. (...)

Koszty badania okresowego pracowników

Koszty badania okresowego pracowników

Jestem pracownikiem firmy zatrudniającej ponad 100 osób, z główną siedzibą w Radomiu, ja pracuję w Warszawskim oddziale firmy, dostałam skierowanie na badania okresowe. Koszt takich badań w Warszawie (...)

Wniosek o zwrot kosztów zakupu okularów

Wniosek o zwrot kosztów zakupu okularów

Spółka refunduje koszty zakupu okularów korekcyjnych pracownikom w ramach określonego zarządzeniem wewnętrznym limitu. Podstawą refundacji jest: wniosek pracownika wraz z załączonym zaświadczeniem (...)

Odprawa rentowa dla nauczycielki

Odprawa rentowa dla nauczycielki

Jestem 47-letnią nauczycielką przedszkolną z 26-letnim stażem pracy. Zły stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniem lekarza specjalisty o braku rokowań do zdolności zarobkowej sprawia, że przebywam (...)

FORUM PRAWNE

Badania okresowe

Badania okresowe Czy po trwającym 1 rok urlopie wychowawczym pracodawca może rządać wykonania badań okresowych PRZED powrotem do pracy? Dodam, że jest możliwe wykonanie takich badań w czasie pracy, (...)

Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia Jestem nauczycielką i chciałabym skorzystać z przysługującego mi urlopu dla poratowania zdrowia, ale dopiero od września, czyli od początku przyszłego (...)

Pracodawca przed sądem -praca bez umowy

Pracodawca przed sądem -praca bez umowy Witam.mam znajomą ktyóra prosiła mnie o poszukiwanie informacji na temat możliwości pozwania pracodawcy - pracowała bez umowy i została oskarżona o kradzież (...)

CIĄGŁOŚĆ L-4

CIĄGŁOŚĆ L-4 prosze o informacje na temat ciągłości L-4. pracuje na 2 zmiany od pn do pt. jeśli zwolnienie jest dłuższe niż 30 dni to po powrocie musze isc na badanie kontrolne do lek. med. (...)

Badania lekarskie (przyjęcie dopracy)

Badania lekarskie (przyjęcie dopracy) Kto pokrywa koszty badań przyjmójącego się do pracy takie jak, (kierowca) 1.Badanie podstawowe- ok 200zł. 2.Badanie zdolności do kierowania pojazdami samochodowymi- (...)

zwlonienie lekarskie a wycieczka

zwlonienie lekarskie a wycieczka Jak potraktować pracownika, który podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim uczestniczył w wycieczce zagranicznej? Na wniosek pracodawcy lub z własnej inicjatywy (...)

Badania okresowe

Badania okresowe Czy po trwającym 1 rok urlopie wychowawczym pracodawca może rządać wykonania badań okresowych PRZED powrotem do pracy? Dodam, że jest możliwe wykonanie takich badań w czasie pracy, (...)

CIĄGŁOŚĆ L-4

CIĄGŁOŚĆ L-4 prosze o informacje na temat ciągłości L-4. pracuje na 2 zmiany od pn do pt. jeśli zwolnienie jest dłuższe niż 30 dni to po powrocie musze isc na badanie kontrolne do lek. med. (...)

Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia Jestem nauczycielką i chciałabym skorzystać z przysługującego mi urlopu dla poratowania zdrowia, ale dopiero od września, czyli od początku przyszłego (...)

Badania lekarskie (przyjęcie dopracy)

Badania lekarskie (przyjęcie dopracy) Kto pokrywa koszty badań przyjmójącego się do pracy takie jak, (kierowca) 1.Badanie podstawowe- ok 200zł. 2.Badanie zdolności do kierowania pojazdami samochodowymi- (...)

zwlonienie lekarskie a wycieczka

zwlonienie lekarskie a wycieczka Jak potraktować pracownika, który podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim uczestniczył w wycieczce zagranicznej? Na wniosek pracodawcy lub z własnej inicjatywy (...)

Becikowe dokumenty, ile wynosi becikowe

Becikowe dokumenty, ile wynosi becikowe Od razu chciałbym przeprosić jeżeli napisałem w złym dziale. Mam pytanie, za 2 tygodnie mam wyznaczony porod, wiem, chcialabym wiec sie dowiedziec ile mam czasu (...)

Becikowe dokumenty, ile wynosi becikowe

Becikowe dokumenty, ile wynosi becikowe Od razu chciałbym przeprosić jeżeli napisałem w złym dziale. Mam pytanie, za 2 tygodnie mam wyznaczony porod, wiem, chcialabym wiec sie dowiedziec ile mam czasu (...)

L4

L4 Miałbym ważne pytanie. Jestem zatrudniony w firmie na 1/4etatu ,wypracowuje co miesiąc ilośc godzin równą 3/4etatu (ponad 120h) ,jestem obecnie na zwolnieniu L4 przez 10 dni. kiedys pracujac (...)

ciąża a przedłużenie umowy

ciąża a przedłużenie umowy Witam.Pracuje na umowe o prace na czas określony.Umowa kończy mi się 31 grudnia. Zaszłam w ciążę i od końca października jestem na L4. Gdy skończy mi się umowa (...)

Zasiłki rodzinne 2012

Zasiłki rodzinne 2012 Cześć i witam. Chce pobrać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, jakie dokumenty powinnam mieć przygotowane?? kserokopie następujących dokumentów: 1) dokumentu (...)

jak długo ważne jest zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania szkieł korekcyjnych?

jak długo ważne jest zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania szkieł korekcyjnych? jak długo ważne jest zaświadczenie lekarskie o konieczności stosowania szkieł korekcyjnych?

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy Witam. Mam podstawowe pytanie ponieważ niektórzy lekarze najwyraźniej nie zostali wtajemniczeni czy też przeszkoleni. Kto ma wydać zaświadczenie lekarskie o konieczności opieki (...)

świadectwo pracy i art.41par1K.P.

świadectwo pracy i art.41par1K.P. Dzień dobry od 04.04.2012 do 03-04-2013 miałam umowę na czas określony ( w czasie tej umowy urodziłam synka i byłam na macierzyńskim do lutego 2013 r ) i wróciłam (...)

jak napisać podanie do mops o zasiłek celowy na zakup opału?

jak napisać podanie do mops o zasiłek celowy na zakup opału? jak napisać podanie do mops o zasiłek celowy na zakup opału? jak napisać wniosek o zapomogę na opał? tyoanna [cytat] jak napisać (...)

becikowe 2012 zaświadczenie lekarskie

becikowe 2012 zaświadczenie lekarskie Witam, moja siostra w ciąży zaczęła chodzić na wizyty do ginekologa. Chce jednak go zmienić, bo uważa że jest słabym lekarzem-jej opinia i kilku innych pacjentek; (...)

Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia

Urlop dla nauczycieli dla poratowania zdrowia Jestem nauczycielką i chciałabym skorzystać z przysługującego mi urlopu dla poratowania zdrowia, ale dopiero od września, czyli od początku przyszłego (...)

umowa na okres probny a ciaza?

umowa na okres probny a ciaza? witam od pracodawcy otrzymalam umowe na okres próbny ktora zakonczy sie okolo 7 listopada okazalo sie w tym czasie ze jestem w ciazy konkretnie 4 miesiac jest teraz .Czy (...)

Porady prawne