Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Skoro Pana żona urodziła się w 1950 r. przysługuje jej emerytura na tzw. nowych zasadach, uzależniona od środków zebranych na jej koncie emerytalnym w OFE. Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.
Emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia w/w podstawy obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego.
Z uwagi na fakt, że żona nie pracowała od 1991 r. (obecnie obowiązująca ustawa weszła w życie w 1999 r.), to na jej koncie prawdopodobnie znajduje się jedynie kapitał początkowy.
Pewną możliwość daje art. 183 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z nim emerytura przyznana na wniosek osoby ubezpieczonej urodzonej po dniu 31 grudnia 1948 r., z wyjątkiem ubezpieczonych, którzy pobrali emeryturę na podstawie przepisów art. 46 lub 50, o ile osoba ta nie była członkiem otwartego funduszu emerytalnego, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w roku kalendarzowym 2010, wynosi:
- 70 % emerytury obliczonej na podstawie art. 53 oraz
- 30 % emerytury obliczonej na podstawie art. 26.
Tak więc w takim wypadku emerytura Pan żony w 70% będzie liczona wg starych zasad, tj.:
- 24 % kwoty bazowej (100 % przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne) oraz
- po 1,3 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
- po 0,7 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych
oraz w 30% wg nowych zasad, opisanych powyżej.