Odpowiedź prawnika: Nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie
Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
Dziecko, co do którego istnieje domniemanie (jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki), że pochodzi ono od męża matki (a takie będzie istniało), nosi jego nazwisko, chyba że małżonkowie oświadczyli, że dziecko nosić będzie nazwisko matki (oświadczenie było o podwójnym nazwisku). Takie zatem podwójne nazwisko powinno dziecko nosić. Oświadczenia w tej sprawie składane są jednocześnie ze złożeniem oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłych małżonków.

Władza rodzicielska ma pewne znaczenie. Na uwadze trzeba mieć regulację, że jeżeli zmiana nazwiska dotyczy tylko jednego z rodziców, rozciągnięcie jej na małoletnie dziecko wymaga zgody drugiego z rodziców, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo że jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Gdyby dziecko ukończyło 14 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
W razie braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do władzy opiekuńczej (sąd opiekuńczy). Decyzja co do zmiany nazwiska małoletniego dziecka zapada po uprawomocnieniu się postanowienia władzy (sądu) opiekuńczej.
