Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zakres obowiązku alimentacyjnego, a więc wysokość kwoty którą należy z tego tytułu płacić, zależy w świetle przepisów zarówno od potrzeb uprawnionego jak i majątkowych i zarobkowych możliwości zobowiązanego.
Zmiana wyroku zasądzającego alimenty jest możliwa tylko w razie zmiany stosunków po wyroku sądowym. Chodzi tu np. o utratę pracy przez zobowiązanego, wzrost jego wydatków w związku z urodzeniem się nowego dziecka, czy o usamodzielnienie się nieślubnego dziecka na którego utrzymanie zobowiązany wcześniej łożył.
W razie jednak oparcia wyroku sądu na błędnym ustaleniu okoliczności faktycznych sprawy - np. na przeświadczeniu o lepszych niż w rzeczywistości zarobkach zobowiązanego - zmiana wyroku może nastąpić jedynie w trybie wznowienia postępowania.
Ojcostwo mężczyzny może zostać ustalone na kilka sposobów. W tym przypadku na podstawie powództwa o ustalenie ojcostwa wytoczonego przez matkę dziecka. Prawdopodobnie zapadł tu wyrok zaoczny w sytuacji gdy pozwany tj. ojciec nie stawił się na rozprawie.
Od wyroku takiego można wnieść odwołanie i dowodzić np. na podstawie badań krwi czy genetycznych, że nie jest się ojcem. Dowód taki ciąży na potencjalnym ojcu, jako że obcowanie płciowe z matką w określonym czasie przed porodem powoduje, że z mocy prawa ojcostwo jest domniemywane.
Jeśli chodzi z kolei o postępowanie babki dziecka, to z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że dopuszcza się ona naruszenia dóbr osobistych ojca dziecka i jego rodziny - przede wszystkim prawa do prywatności oraz dobrego imienia. Bycie babką dziecka nie upoważnia jej bowiem do opisywanych zachowań. Przepisy o ochronie dóbr osobistych pozwalają na żądanie zaprzestania takich naruszeń (a więc właśnie zaprzestania nękania rodziców ojca i ingerowania w ich życie prywatne) i przeprosin. Poniesienie strat moralnych oraz stres umożliwia zaś domagania się zadośćuczynienia - w tej sytuacji należy jednak przed sądem udowodnić powstanie krzywdy, związek przyczynowy między zachowaniem osoby krzywdzącej a powstałą krzywdą oraz zawinienie osoby która ją wyrządziła. Z kolei nieprzedłużenie terminowej umowy o pracę matce może być zakwalifikowane jako szkoda, przy wykazaniu jednak podobnych okoliczności jak w przypadku zadośćuczynienia. Pracodawca nie jest zobowiązany do przedłuzania terminowych umów. Nie musi tego też uzasadniać. Jeśli powodem nieprzedłużenia było działania babki dziecka, a Pańska matka jest w stanie to udowodnić odszkodowanie nie jest wykluczone.
Powództwo o w sprawach o naruszenie dóbr osobistych wnosi się do sądu okręgowego.
Właściwość sądu zasadniczo zależy od miejsca zamieszkania pozwanego, czyli ojca dziecka. Przez miejsce zamieszkania rozumie się miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Niekoniecznie musi więc być to miejscowość zameldowania. W sprawie o dobra osobiste może, to więc być sąd miejsca zamieszkania, nie zameldowania.
W razie jednak odwołania od wyroku sądu - jak w przypadku sprawy o alimenty czy o ustalenie ojcostwa - powództwo należy wnieść do sądu, który wydał wyrok w pierwszej instancji.